| anonim_4396 a întrebat:

Se pare că hi5 a pus capcană anti-proști pentru a nu mai salva poze.
Nu se mai pot salva pozele nici prin drag&drop, nici prin clic dreapta > salvare poză. Motivul? S-a adăugat o nouă „funcție", un fel de filtru, care consideră imaginea drept buton virtual pentru următoarea poză.
Pentru a afla URL-ul „mamă" al pozei, se procedează:
Se deschide profilul, se dă clic dreapta pe poză, se alege opțiunea Inspecați Elementul (din browser-ul Google Chrome, alte browsere au altă denumire).
Acolo sunt afișate elementele sub formă de url/link-uri, cel cu extensia JPG este poza cea mare, pe care ați dat clic dreapta. Se copiază link-ul prin clic dreapta > „copiați adresa link-ului" și se copiază (paste) în bara de adrese a browser-ului (aia unde scrieți site-ul). Veți fi redirecționați către imaginea nativă, ce poate fi salvată, trimisă, whatever.
În iE (internet explorer) este mult mai complicat pentru un începător, dar totuși vă explic cum stă treaba.
Se deschide iE și se accesează link-ul cu un profil de hi5 și poza aferentă.
În dreapta sus aveți un buton Tools, se pune cursorul pe Toolbars și se bifează MenuBar. Va apărea un nou meniu sub bara de adrese. Acolo seletați View > Source. Va apărea sursa site-ului, mult mai detaliată decât în Chrome, într-un editor similar Notepad. Se merge către Edit > Find. Acolo căutați după „. jpg" (fără ghilimele). Vor apărea mai multe link-uri, dar de obicei după cel corect apare contextul onload="document (dați next până ajungeți la el). Acolo veți găsi link-ul și la fel ca la Chrome, copiați-l către imagine și salvați-l.
Câteva printscreen-uri ca să vă faceți o idee (în caz că vă pierdeți pe drum):
Chrome:
http://www.imagehost.ro/pict/051755034b4360d732154.jpg
iE:
http://www.imagehost.ro/pict/051757004b43614c1a8ed.jpg
Cine are timp și se pricepe, poate scrie un progrămăcel în c++ care să facă acest lucru fără prea multă bătaie de cap. Probabil deja au apărut progrămăcele de acest gen, dar eh, măcar știți cum stă treaba.

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Multumim pentru anunt! E bine de stiut.

| DeMentaa a răspuns:

Si eu am aflat

| viki a răspuns:

Eu iau cu altceva pozele de pe hi5. big grin P. s.:am mozilla firefox laughing

| eek a răspuns:

Stiu si eu de ceva timp. dar orcium nu frecventez site ul ala.
in schimb mi s a parut absolut geniala expimarea ta"capcana anti-prosti" absolut genialbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta am aflat si eu de cateva zile. Eu mi-am sters contul cam saptamana trecuta, nu puteam primi sutele de mail-uri de la userii hi5.
Si oare de ce vrei tu sa salvezi pozele de pe hi5-ul cuiva? Cine o fi? smugsmugsmugsmugsmug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La windows 7 am Snipping Tool devil "Decupez" exact ce vreau eu de oriundebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lori, nimănui, nici nu frecventez site-ul, doar că am văzut o întrebare pe site în acest gen și m-am gândit să postez un mic tutorial. Nu e valabil doar pentru hi5.
Bizzare, Snipping Tool scade din calitate și oricum, nu toată lumea are Vista/7 (ambele sisteme au acest feature). Se poate face și printscreen și decupa apoi imaginea dacă o luăm așa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot de la o intrebare pe site am aflat si eulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@viki nu ne spui si noua? sad

| thegreenalien a răspuns:

Mda. nu mai bine incercam noi cu print screen sh dupa decupam ce nu ne trebuie?big grin