| claudiu123496 a întrebat:

Se pot conecta căștile audio mono sau stereo cu microfon și buton (de la telefon) la mufa pentru microfon pentru o orgă sau invers?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se pot conevta.
Sunt 2 tipuri de microfon (utilizate frecvent):
- microfoane dinamice, care scot un semnal mic (0-5mV) si au nevoie de preamplificator special, de semnal mic. Asemenea microfoane se folosesc, de regula, la instalatii de sonorizare, concerte etc.
- microfoane electret, care se folosesc in aparate electronice moderne (calculatoare, telefoane etc) care au amplificator incorporat si necesita si alimentare elctrica. Aceste microfoane scot un nivel de semnal relativ mare (chiar si peste 100mV).

In orga, probabil este intrare pentru microfon dinamic.
Pentru stereo se foosesc 2 microfoane separate.
Din castile cu microfon nu poti folosi microfonul in orga, fiindca trebuie sa-i asiguri si tensiunea de alimentare (fiind microfon electret, ca si in telefoane).

Daca vrei sa folosesti microfon la orga, intai trebuie sa verifici specificatiile tehnice.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu „se poate conecta căstile".

| Goete a răspuns:

Nu "se poate conecta castile"
nici nu SE POT CONECTA CASTILE daca vrei sa te exprimi corect