| darkhell217 a întrebat:

Se poate dezactiva chestia asta? : smart failure predicted on hard disk 0 wdc wd3200bevt
si apoi zice sa fac un backup la date si sa schimb hard-ul, am inteles ca e pe gata hardiskul si trebuie inlocuit dar nu as putea dezactiva chestia asta pana imi cumpar unul nou?

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Hdd-urile performante au un sistem denumit S.M.A.R.T. care te poate preveni atunci cand hdd-ul are probleme grave. in cazul tau iti spune ca hdd-ul are probleme grave si mai devreme sau mai tarziu nu va mai functiona deloc. recomandarea mea este sa copiezi tot ce este important de pe el pe un stick sau un hdd extern si dupa sa-l schimbi. se poate dezactiva din bios

| darkhell217 explică (pentru al3xander):

Am tot cautat din bios dar nimic, sti unde mai exact?

| al3xander a răspuns (pentru darkhell217):

Fiecare BIOS este divers. poate fi in "Advanced BIOS Features"->HDD S.M.A.R.T capability->Disable dupa care sa salvezi. depinde de fiecare dar trebuie sa fie ceva in genu la HDD S.M.A.R.T capability