| CosminComan75 a întrebat:

Se poate instala windows xp sp3 cu tot cu drivere deodata?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă deții un kit de Wingoz contrafă©ut cu aplicații în gen Nlite cu care se pot integra driverii în Windows, da, acesta va instala driverii o data cu sistemul.Dar ia în calcul că ai șanse mari să te pomenești cu sistemul infectat de driverii virusați d epe net, ca așa cum știi Xp este istorie, numai cei ce țin cu dinții de el au rămas și ăstia vor plătii cu conturile și datele din calculatoare aceast lucru, la care se adaugă că aplicații și flash player bnu mai sunt compatibile cu el.Succes

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu ai cum, depinde la ce drivere te referi, daca te referi la cele ale pc-ului tau, adica placa video, de sunet, etc, nu, nu poti, fiecare pc are componente diferite, de aia primesti cd-uri cand cumperi un pc, pentru ca ai nevoie de ele.
Windows 7, linux, si windows 8, cred ca si vista, vine cu ceva standard, care-ti fac componentele sa functioneze, atat placa video, audio, cat si placa de retea, dar sunt niste lucruri standard, iti trebuie drivere speciale pentru ele.
Dar windows xp nu are nici aceste lucruri, deci ai nevoie de drivere, nu o sa gasesti windows xp cu drivere in el.
Oricum, xp-ul este acum un proiect "mort" ca sa zic asa, adica Microsoft nu mai ofera suport pentru el, si v-a devenii mai vulnerabil impotriva virusilor, si a oricarui pericol care v-a mai aparea, iti recomand sa folosesti de acum windows vista, 7, 8, sau linux.

| DeyCj a răspuns (pentru MenInShadow):

O completare.De acord cu suportul de drivere ce le oferă sistemele Linux și Windows, dar adaug faptul ca acum nu mai ai nevoie de Cd-uri cu drivere, că driverele în cazul sistemelor Microsoft vin o data cu actualizările sistemului, și în cazul sistemelor Non Microsoft tot la fel prin actualizări sau sunt unelte speciale ce descarcă driverii proprietari și le instalaează
Deci mult mai ușor și eficient versus Xp-ul care așa era și el dar pentru calculatoarele de acum 14 ani.Am testat asta pe calculatoare IMB, Dell și Fujitsu Siemens, cu Xp-ul și totul a funcționat cu plug and play.Dar desigur astea sunt firme ce nu fac acalculatoare desktop de consum ci doar buisness și enterprise, pentru care Xp profesional a fost gândit. happy

| MenInShadow a răspuns (pentru DeyCj):

Asa este, eu ma refeream in cazul in care el vrea sa foloseasca windows-ul pentru lucruri gen jocuri, sau programe care necesita diferite drivere de ultima generatie, in aceste cazuri, este nevoie ca el sa descarce singur ultimele dirvere aparute, sau sa le instaleze pe cele de pe cd-uri.
Depinde de tipul calculatorului, dar si de scopul pentru care este folosit.

| DenisIonut01 a răspuns:

Nu

| LDCCristi a răspuns:

Nu poti instala si Windowsu si Driverele in acelasi timp.Prima data instalezi windowsu, dupa driverele apoi restart si gata.

| ribe a răspuns:

Microsoft a retras xp de pe piata.