| anka a întrebat:

Se poate lega un laptop si un calculator in retea astfel incat sa mearga internetul pe ambele in acelasi timp?

Răspuns Câştigător
| smartalogu a răspuns:

Da. In functie de conexiunea la internet le poti conecta pe amandoua in acelasi timp fara nici o modificare printr-un simplu switch (ip dinamic, fara user si parola) sau daca ai ip static cu un simplu router (nu trebuie sa fie neaparat wireless) si prin configurarea ambelor calculatoare. Ar mai fi a 3 varianta. Pur si simplu laptopul sau desktopul primeste internetul pe care il share-uieste mai departe la celalalt calculator printr-o placa wireless. Avantajul in acest caz e ca nu trebuie sa iti mai cumperi nimic. Dezavantajele majore ar fi ca trebuie sa te pricepi putin la calculatoare ca sa poti sa le configurezi cum trebuie si cel mai mare dezavantaj ar fi ca, computerul cu internetul trebuie sa fie pornit tot timpul cand utilizatorul celui de al doilea computer vrea internet.

5 răspunsuri:
| 334499 a răspuns:

Sigurwinking cu-n cablu de retea si niste setari facute pe ambele pc-uriwinking

| LawR3n a răspuns:

Da

| anka explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.

| KoWalSky a răspuns:

Da, prin router (wireless).

| LaYeR a răspuns:

Da cu siguranta.