NicolaeComan
| NicolaeComan a întrebat:

Se poate mări memoria RAM a unui calculator? Ce piesă e necesară?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, pisa necesară e modulul de memorie în sine. Mare atenție, deoarece sunt mai multe feluri/tipuri de module. Modulele pentru desktop se numesc DIMM-uri, iar cele pentru laptop se numesc SODIMM. Dintre acestea, fiecare este împărțit în mai multe categorii în funcție de rata de pini (DDR, DDR2, DDR3), frecvențe (măsurate în MHz), latențe și așa mai departe. Dar cele mai importante sunt primele două.
Prin mărirea memoriei mai trebuie să ai în vedere::
1. Dacă placa de bază suportă capacitatea dorită
2. Dacă sistemul de operare suportă (sistemele de operare pe 32 de biți nu pot UTILIZA mai mult de 3-3. 5GB de memorie RAM, indiferent de tipul ei).
3. Dacă mai ai sloturi (fizice) libere pe placa de bază.

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

O memorie RAM in plus... daca mai ai loc unde sa o pui... Daca nu, ia altele mai mari...

| onofrei89 a răspuns:

Utilizeaza eBoostr(un program)! Atentie nu mareste memoria ram, doar mareste viteza sistemului operativwinkinge cam tot ce poti face daca nu vrei sa iti cumperi alta memoriewinkingBafta