| MartaGabriel a întrebat:

Se poate monta un cooler pentru procesor pe apa pe o placa video?
De exemplu corsair h100i.

8 răspunsuri:
| Twatwaffle a răspuns:

Nu,nu se poate monta cooler cu apa pe o placa video, sau cel putin nu h100i.E un cooler de procesor.Nu stiu ce vrei cu intrebarea asta... oricum exista sisteme de racire custom pentru placile video de la 700-750 de lei in sus.Cu venturile in 70% si carcasa cu airflow bun o sa "dai in ea" cat vrei.

| MartaGabriel explică (pentru Twatwaffle):

Stiu ca ii un cooler de procesor.Dar am vrut sa fac un sistem de racire pe apa si pentru placa video si sa fie ceva mai ieftin tongue
Dar cred ca o sa fac un loop watercooling in tot pc-u.

| Twatwaffle a răspuns (pentru MartaGabriel):

Chiar crezi ca ai nevoie? Ce construiesti? Un 4-way SLI de GTX Titan? Ai vazut ce placi video au racire cu lichid? big grin

| MartaGabriel explică (pentru Twatwaffle):

Am vazut ce placi video au, vrea sa fac crossfire de hd 7950 si vreau sa arate frumos sistemu in interior si sa fie rece...

| Twatwaffle a răspuns (pentru MartaGabriel):

Pe placile astea capabile de CF-X exista, intre cele doua porturi (x16 si x 8), un slot in care poti baga sistemul de racire aditional.

| suffarstar a răspuns:

Corsair nu sunt rami? Da se poate pune, dar cred ca trebuie si pe procesor, trebuie sa fie ca un sistem.

| MartaGabriel explică (pentru suffarstar):

Corsair face rami, coolere pe apa, surse...
M-am referit sa fie separat unu pe procesor si unu pe placa video, dar nu stiu sigur daca cooleru asta http://www.pcgarage.ro/......rformance/ pot sa il montez pe placa video.

| suffarstar a răspuns (pentru MartaGabriel):

Pai uita-te atent pe placa te video,unde sunt memorile care trebuie racite asezate,vezi sistemul de prindere,e o investitie destul de serioasa, suna-i pe cei de la pc garage, in caz ca nu ti se potriveste sa o trimiti inapoi, parerea mea e ca cu banii aia plus daca vinzi actuala placa, iei un nVIDIA geforce cu twinfrozer si nu cred ca mai ai nevoie de ceva la ea.