| ღAnaSawakoღ a întrebat:

Se poate sa ai virusi la messenger? Exista un anti-virus?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor:
-Descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi.
-Descarcă şi instalează un program antivirus gratuit, de ex. avast! 6 free (Avira 2012 free ori AVG 2012 free), tot de pe site-ul oficial.
-Completează cele 2 programe cu un firewall bun, de ex. ZoneAlarm ori Comodo Firewall, tot de pe site-urile oficiale.
Aceste 3 programe îţi oferă o protecţie foarte bună, aproape ca un program antivirus foarte bun cu licenţă. Succes şi numai bine!

| MnereaDarius a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imi place conceptia ta despre solutii de securitate. Dar pentru cei disponibili sa plateasca, am spus-o si o mai spun odata, ESET Smart Security e solutia, nu o spun eu ci o spun marile corporatii ce se ocupa de Antivirus Reviews. Ca in fiecare an este primul la detectie rapiditate si multe altele. Desigur si ca experienta personala ESET mi-a intrecut cu mult asteptarile, inca de la prima instalare, intrucat eu eram si sunt pasionat de solutii de securitate. Nu ma voi apuca acum sa ti-l descriu dar in completare iti spun ca are cel mai bun Firewall de pe piata.

| imaqtpie a răspuns (pentru MnereaDarius):

Eset este primul? Arata mie siturile alea profesionale si dupa iti arat eu? Ca sa vezi cum sta treaba.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MnereaDarius):

Am indicat programe gratuite pe care le-am folosit si eu si n-am avut probleme. Sigur ca un program licentiat este complet, dar nu cred ca Eset este cel mai bun. Am vazut si eu cateva teste de anul trecut si pe primul trimestru din acest an si altele erau pe primele locuri.

| zahy a răspuns:

Virusi ataca fisierele executabile adica acele fisiere in format.exe cand Deschizi messengeru folosesti o aplicatie.exe deci da se poate. In interioru programului nu, nu are cum. Foloseste combofix www.combofix.org/download.php. Si un antivirus la alegere. Sa nu iti fure parola probabil ai si vreun keylogger foloseste si un program anti malware. http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Depinde la ce probleme te referi ca iti provoaca virusii pe mess..singurii virusi pe care ii stiu sunt aia care iti trimit mesaje pe mess sau care vorbesc cu tine.

| MnereaDarius a răspuns:

Virusii nu se transmit numai asa pe messenger. Computerul tau se poate virusa doar daca accesezi link-uri primite de la alti utilizatori, sau deschizi fisiere primite de la altii. Se poate face spam pe messenger, dar asta nu e "un virus". Daca tinzi spre un antivirus bun recomand Avira Personal, ce este gratis, dar daca dispui de resurse monetare (bani) instaleaza-ti ESET Smart Security. Cea mai buna solutie de securitate existenta.

Răspuns utilizator avertizat