| JusTPauL a întrebat:

Se poate sa nu mai fie buna pasta termoconductoare care se baga intre procesor si radiator? MI-a zis un prieten ca i se restarteaza pc-ul din cauza ca procesorul ii ajunge la 60 grade si ca de vina ar fi pasta termoconductoare. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Posibil sa fie de la placa de baza, niste condensatori terminati si asta se poate observa usor, doar uitandu-te la partea superioara, daca e umflata atunci e clar. Asta patisem eu cu ceva timp in urma. In mod normal acei condensatori se pot inlocui, dar nu sta nimeni sa ii verifice pe toti sa vada daca sunt buni, plus ca nu stii cata viata mai au in ei. Eu cand patisem asta, mi-a fost schimbata placa de baza.

3 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

La 60C nu se restarteaza pc-ul=)) vezi si temperaturile la placa video! se poate restarta de la aia! pasta termoconductoare buna este asta! ai in seringa cel putin 5 aplicari! http://www.pcgarage.ro/accesorii-coolere/arctic-cooling/mx-4-4-grame/

| akka4 a răspuns:

Nu se restarteaza de la temperatura procesorului.
procesorul este setat in bios, sa ajunga pana la 80 grade C. Bun asta daca nu a modificat el si a pus mai putin. iar cand procesorul ajunge la temperatura maxima, stabilita in bios, calculatorul se opreste nu se restarteaza (am avut si eu probleme, cand mi s-a ars cool-erul).
Daca prietenul tau a curatat calculatorul de praf si adezlipit caloriferul de procesor, la lipirea caloriferului, trebuia sa ii mai pice o picatura de pastawinking dar nu asta este problema, pentru ca nu din cauza procesorului se restarteaza. cum a mai zis cineva mai sus, probabil placa video este de vinawinking

| JusTPauL explică:

Si eu stiam asta cu placa video si cu placa de baza a avut treaba cineva, cand se incalzea se restarta, a schimbat-o si gata.
Dar asa i-a zis cineva care incerca sa il faca ca de la procesor ar fi problema.