| Furnicuta000 a întrebat:

Se poate scana codul de bare si dintr-o poza de pe telefon? Adica daca mi-a trimis cineva poza cu o factura merge scanata?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de calitatea pozei.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scanerele de bare si de cod QR sunt foarte sensibile la CONTRASTUL imaginii scanate.

Intrucat un telefon este rareori capabila la a face poze perfect alb-negre contrastate (fara nuante de gri), fotografierea codului trebuie facuta la lumina rece, puternica si uniforma, dupa care transpus in alb-negru si marit contrastul pana la obtinerea unui contrast suficient (peste 90%).

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Ai dreptate, nu a mers sa scaneze. Dar a mers sa bage un cod si s-a rezolvat happy

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Deci: manual big grin

| darrio2007 a răspuns:

Se poate. Mi s-a scanat o data in aeroport codul de bare de la bilet, dupa ce mi-am facut check-in.

| danbnz a răspuns:

Daca e clară poza da, se poate scana.

| sierra1 a răspuns:

Foarte probabil nu va merge. Tipărește pe hârtie și merge sigur

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu cred

| BogdanM275 a răspuns:

Da se poate.