| 141414 a întrebat:

Se poate transforma o bază de date concepută în FoxPro într-o aplicație independentă? Dacă da, cum?

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Da, doar sa iei in calcul ca baza de date sunt de fapt niste tabele.

Daca vrei sa le folosesti din alta aplicatie (sa te conectezi la ele) folosesti conectori.

Daca vrei sa o importi (doar baza de date) o poti face.

Altfel, daca ai si o aplicatie in spate, incearca sa arunci un ochi pe Visual Fox Pro 9 parca era ultima versiune.

Poti sa cauti pe net daca vrei doverse tooluri de convertire a codului in sine, dar nu este o solutie prea buna.

| 141414 explică (pentru cristimihailov):

Pai o fac in VF9, dar apoi ce fac? si am zis sa ruleze ea ca aplicatie, nu sa o deschida alta aplicatie

| cristimihailov a răspuns:

Prietene, o baza de date e doar o colectie de date. Si atat. Nu face nimic altceva.

Aplicatia reprezinta ceva care manipuleaza datele sau structura respectivei baze de date.

Daca tu ai baza de date insasi si doar atat, ai nevoie sa ii faci tu cu manutele tale restul aplicatiei.

In ideea ca mori de dragostea bazelor de date fox pro, ti-am sugerat decedatul VFP. Desi iti ziceam ca nu e cea mai buna alegere. In VFP ce sa faci? Pui mana si scrii logica.

Daca vrei ceva usor mai interactiv, cu mai multe wizarduri, dar baza fox va fi transformata, uita-te catre mersi access. Nu e the best, dar pentru utilizatori casnici e ok.

Daca vrei sa faci ceva performant cu ea o bagi intr-o baza de date mersi sql sau mysql sau oracle: in functie de ce calculator/os ai.

Daca nu te intereseaza formatul bazei de date atat de tare, ai putea sa incerci o baza de date no sql. Desi ma gandesc ca este o aberatie aceasta directi, dar exista.

Asa ca: tu sau altcineva trebuie sa faci aceasta aplicatie (daca ai doar baza de date). Exista si diverse wizarduri care iti genereaza doar operatiile CRUD (create read update si delete) pe inregistrari.

Din ce vad eu, tu ai ceva (nu prea stii clar ce) si vrei sa obtii altceva (ce iar nu prea stii clar ce).

Hotaraste-te intai si apoi vino cu intrebari.

| 141414 explică (pentru cristimihailov):

Bine... un sistem de gstiune, o baza de date cu formulare, rapoarte, programe, meniuri, interogari etc... o aplicatie facuta in fox pro, dar obligatoriu in fox pro - asta fac eu. e mai clar acum?! si pot sa iau toate astea pe care le fac din fox pro si sa le transform intr-o aplicatie independenta? adica totul sa ruleze fara fox sau alt program?

| cristimihailov a răspuns:

Desi inca cu specificatiile tale inca nu mi-e clar ce vrei sa zici, voi incerca sa iti raspund:

Varianta de fox pe care o folosesti tu, din ce spui imi rezulta ca este 2.0, sub dos oricum.

Daca este asa, tine minte ca incepand cu fox 2.5 sau 2.6, fox pro a incatat sa build-uiasca executabile standalone. Dar parca erau niste probleme (era nevoie de un add on, nu mai tin minte exact).

Oricum, desi nu va arata frumos, te-as sfatui sa te uiti la visual fox pro ca sa ai optiunea de make exe.

| 141414 explică (pentru cristimihailov):

Folosesc foxpro 9 in primul rand si in al doilea... poti sa raspunzi la ce intreb eu?