| cfrtobias a întrebat:

Se poate un hdd sa nu fie de 1 tera sau mai mult "st500dm002-1bd14 scsi" sau se potriveste orice hard disk? Pentru PC, apare doar 500 gb

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este de 1 T. De aia are in denumire 500 pentru ca este de 500 Gb.

| mihai69 a răspuns:

Discul la care te referi are parametrii din pagina asta: https://www.hdsentinel.com/......etails.php
Deci e clar de 500MB.
Îl poți evident înlocui cu unul mai mare, cu condiția să fie de același tip.

| PainTech a răspuns:

Nu inteleg intrebarea.

Te intrebi daca poti pune de un HDD sau SSD de 1 TB sau mai mult in locul unuia de 500 GB?
Da, se poate pune pune / inlocui orice tip de harddisk atata tip cat conectorul e acelasi (SATA la SATA, NVMe la NVMe, PATA la PATA).
In cazul in care vrei sa schimbi HDD-ul actual "st500dm002" ai nevoie de un HDD/SSD cu interfata SATA, de preferabil care sa aiba 3.5".

====

Nu iti recunoaste tot spatiul de pe HDD?
Probabil nu e partitionat cum trebuie.
HDD-ul scris de tine acolo are 500 GB. Dacaatat iti citeste inseamna ca e bine.

| cfrtobias explică (pentru mihai69):

Daca nu este de 1 tera cum sa fie acelasi tip? asta ma gandeam eu sau macar eu n-am gasit

| cfrtobias explică (pentru PainTech):

Faza e ca am descarcat multe chestii si nu am spatiu deja si ma gandeam daca este de 1 tera sau mai mult, sa am loc da poate este este atunci tot la fel ca si la ram si ma gandeam sa se potriveasca

| PainTech a răspuns (pentru cfrtobias):

HDD-ul acela are 500 GB.

Spatiul de stocare si ce descarci nu are absolut nicio treaba cu RAM-ul.

Sterge din chestii sau ia un HDD mai mare.

| cfrtobias explică (pentru PainTech):

Ziceam cu ram ca si exemplu de pot inlocui cu altul direct sa nu fie tot hdd ala si de va merge bine

| mihai69 a răspuns (pentru cfrtobias):

Deci clar NU e de 1TB. Dar poți fie să-l schimbi, fie să mai pui unul alături. Ai grijă doar să fie SATA.

| NLS a răspuns (pentru cfrtobias):

Datele tehnice sunt cele din linkul lui Mihai69,
recunosc dupa prima parte a numarului de serie

st500dm002

insa CAM CIUDAT acel "SCSI" din coada.
Tehnologia SCSI e ANTICA, e mai veche decat IDE, care si ea e antica la randul ei.

| cfrtobias explică (pentru mihai69):

Daca cumpar mai bine cumpar unul mare decat 2