| anonim_4396 a întrebat:

Se potriveste acest HDD: 931GB Western Digital WDC WD1001FALS-00J7B0 ATA Device (SATA)

si

optical device: HL-DT-ST DVDRAM GH15F ATA Device la

Procesor Intel Core™ I3-7100, 3.90Ghz Kaby Lake, 3MB, Socket 1151, BOX [BX80677I37100]
Placa de baza GIGABYTE H110M-S2, Socket LGA1151, DDR4 [H110M-S2]
Memorie HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2400MHz, CL15, 1.2V [HX424C15FB/8]
Carcasa Segotep PS-113R, ATX Mid Tower, fara sursa, Negru [PS-113R]
Placa video ASUS Phoenix GeForce® GTX 1050, 2GB GDDR5, 128-bit [PH-GTX1050-2G]
Sursa Inter-Tech Energon 650W [EPS-650]

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Hardurile se potrivesc pe orice placa de baza din lume.
Legat de PC : daca inca nu l-ai cumparat, ti-as recomanda sa scapi de i3 si sa-ti iei G4560 + 1050 TI, amd 570, 580 sau 1060 3gb si placa de baza cu chipset B250, aia necesita update de bios sa-ti recunoasca generatia a 7-a.

| anonim_4396 explică (pentru DavidoffUser):

Si e greu sa-mi fac update?

| DavidoffUser a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti trebuie procesor de generatia a 6-a sau a 5-a, i3-6100, pentium g4400, i5-6400 etc, ca asa update-ul de bios nu e greu, se face din windows, downloadezi update-ul, au ei programul si update-ul pe site-ul de suport corespunzator modelului placii de baza + ghid de instalare, dar treaba nasoala e ca nu-ti booteaza sau daca-ti booteaza si instalezi windows, ai erori peste erori ( blue screen ) si nu ai timp sa-ti faci update de bios, cum intra in windwos, cum da eroare cand incerci sa pornesti vreun executabil si daca sa zicem te lasa cumva sa faci update, daca se blocheaza instalarea la jumatate sau isi da restart? ai stricat placa de baza si nu ti-o ia nici garantia pentru ca zic ca "a fost cu intentie si a fost o folosire neadecvata a produsului ".
Mai e o chichita la generatia kabylake.Ele suporta oficial doar windows 10 64 bit, neoficial se poate si windows 7, 8.1, dar Microsoft au un disclaimer : nu suntem responsabili pentru orice instabilitate aparuta si nu vom genera update-uri care sunt legate de kabylake, aceeasi regula este si pentru Ryzen. Procesorul n-are nevoie de drivere sau update-uri, dar au anumite instructiuni pe care windows 7, 8.1 nu le poate folosi pentru ca nu se afla in codul de windows.

| anonim_4396 explică (pentru DavidoffUser):

Multumesc! Nici nu stiam! Ce parere ai de config asta: http://i.cubeupload.com/Rh6mQb.png

| DavidoffUser a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tare, bravo!
Daca vrei, poti lua rami care au 2400, placa suporta si viteza asta.
http://www.emag.ro/......DF5862BBM/ si sursa asta http://www.emag.ro/......D3S2CMBBM/ sa mai economisesti si sa fii cam tot in suma aia.
Ambele surse sunt deja overkill, sistemul tau va consuma undeva la 200 W full load.
windowsiso.net,eu de aici iau si sunt originale, le poti testa si tu prin inserarea MDSN a versiunii de windwos intr-un programel de identificare pe care-l gasesti pe net si o sa vezi ca bate cu ala genuine.
Hai sa-ti dau si niste tutoriale de asamblare, mai complicat e cu coolerul, in rest e floare la ureche.
Primesti ghiduri de instalare, dar parca mai bune sunt astea video, sa vezi exact cum se face, asta daca nu stii deja.
instalarea procesorului si a coolerului - https://www.youtube.com/watch?v=5qczGR4KMnY
Pasta e preaplicata pe cooler, nu e nevoie sa pui si pe procesor si te-as ruga sa tii procesorul de margini, nu-i atinge partea de jos sau de sus pentru ca mainile noastre oricat de curate ar fi, avem un oarecare ulei si intervine in racire.
asamblare totala : https://www.youtube.com/watch?v=k1Q8ksRI1Eo
Sa-l stapanesti sanatos!