| anonim_4396 a întrebat:

Se pricepe cineva la chimie?
Am o bucată de zinc si as vrea sa o protejez pentru câteva zile pentru coroziune oxidare.
Cum se poate să o în așa fel în cât să oxideze cât mai puțin cu putință!?

Nici nu vreau sa o contaminez cu alte substanțe chimice pentru ca o folosesc sa etalonez cu ajutorul ei alte echipamente si instrumente de laborator.

Așa că acum am două posibilități
Prima ar fi o las la păstrat pur si simplu în aer.
Iar cealaltă posibilitate ar fi să o scufund in apă distilată.

Cum credeți că ar oxida mai lent?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce faci incerci sa vezi ce stiu unia pe aici? Ori ai descoperit si tu acum America si vrei sa arati si la altii laughing

| MihaiSpeedster a răspuns:

Păi și în apă se oxidează. Poți să videzi recipientul/punga/cutia in care vei tine zincul? Sau să îl înfășori încât să fie în atmosferă săracă în oxigen?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Wow, deci ai experiență vastă. Deși deviem de la subiectul întrebării inițiale, m-ai făcut curios în legătură cu exorcizarea. Ai folosit "exorcizarea" ca metaforă? Dacă ai folosit cuvântul în sensul propriu, chiar e posibil ca un obiect neînsuflețit să fie posedat? La oameni exorcizarea e făcută de preoți, dar daca se exorcizează și obiecte, mă gândesc ca asta se face prin anume procedee tehnice/tehnologice, ar fi interesant dacă poți explica mai mult. Mersi

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Bucata de zinc trebuie ca suprafata intai degresata si stearsa de impuritati si ori o tii scufundata in ulei de masline, sau in ulei foarte bun pentru masini - ulei te tip CASTROL, sau o dai cu un lac incolor care apoi se poate indeparta prin decojire, ori cu silicon din acela de etansare ce se pune ca sa nu patrunda apa - dar sa fie silicon alb incolor ca exista si variante colorate si mate in special alb mat si verzui. Insa, uleiul de masline este cel mai bun - ungi bine placa de zinc, o pui apoi intr-o punga sau in mai multe pungi ca sa stea etansa si o pui undeva la soare ca sa stea calda si sa nu prinda umezeala sa oxideze in contact cu aerul sau apa ca umezeala din aer.

| RxTx a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Daca o atinge uleiul sau pielea omului pot sa o dau la gunoi

| RxTx a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Daca se atinge de orice organic gata e compromis.