| Daniel_Croitoru_1977 a întrebat:

Se recomanda mai mult un cablu Displayport pentru monitor de gaming cu 144hz? Sau este bine si cu HDMI? Specific ca vreau sa am performantele monitorului la maxim, deci ar trebui sa-mi achizitionez un cablu Displayport?
Multumesc de raspunsuri!

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cablul (si standardul) HDMI 2.0b duce cu brio o rezolutie 2K (2560x1440) la 144Hz.

Pentru 165Hz, ai avea nevoie de HDMI 2.1

Ramane de vazut daca ai HDMI 2.0b sau mai putin.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

DisplayPort suporta 144HZ pe rezolutie FullHD chiar si de la standardul 1.0 sau 1.1

DisplayPort 1.2 suporta rezolutie 2K la 144Hz (cu foarte mici sacrificii legate de compresie),

iar DP 1.4 suporta 2K la 240Hz sau 4K la 120Hz.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

DisplayPort suporta 144Hz pe rezolutie FullHD chiar si de la standardul 1.0 sau 1.1

DisplayPort 1.2 suporta rezolutie 2K la 144Hz (cu foarte mici sacrificii legate de compresie),

iar DP 1.4 suporta 2K la 240Hz sau 4K la 120Hz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare mai buna e daca are monitorul gsync sau freesync. Aia face diferenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel_Croitoru_1977):

Pentru g sync iti trebuie displayport 1.2 si nu poti cu hdmi
pentru freesync poti si cu hdmi

| Daniel_Croitoru_1977 explică (pentru anonim_4396):

Foarte tarziu am dat raspunsul laughing, are freesync, dar merge si G-sync chiar daca nu are

| eumareom a răspuns:

Cablul de standard HDMI 2.0 duce orice semnal cu rezolutia de maxim 4K in maxim 60Hz, sau maxim 2K (1440p) in 120Hz. Orice crestere peste 4K necesita un cablu HDMI 2.1, orice crestere peste 120Hz necesita HDMI 2.1, orice crestere peste 60Hz in 4K, sau peste 4K, in 60Hz, necesita, din nou, HDMI 2.1.

| NLS a răspuns (pentru eumareom):

HDMI 2.0b suporta 2K la 144 Hz, pe 8 biti.
Doar pentru 165 Hz e nevoie de 2.1, sau daca ai un monitor mai high-end, pe 10 biti.