| PinguIstHEBest a întrebat:

Se sterge windows-ul daca imi resetez laptop-ul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu lucrez de 8 dar intrebari ca asta n-am mai auzit laughing
Nu se sterge nici la restart, nici la restore, nici in caz ca ai OEM sau windows 10, cand dai resetare din fabrica (OEM) sau incepere de la zero (Win10) nu se sterge, nici la defragmentare, nici la disk cleanup.

15 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ce inseamna pentru tine a reseta laptopul? laughing
Daca ii dai restart, nu se sterge nimic ( logic ).

| RAY a răspuns:

Nu

| PinguIstHEBest explică (pentru RAY):

Esti sigur?

| RAY a răspuns (pentru PinguIstHEBest):

Lucrez de 5 ani in domeniu, daca dai system restore la windows nu se sterge windowsul

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi inainte, daca o sa mai existe, ca astea noi se strica tot mai greu ))))), iar cu cele vechi nu are rost

| PinguIstHEBest explică (pentru anonim_4396):

Deci daca imi resetez laptopu..adica cu setarile ein fabricatie...nu se sterge windows-ul nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PinguIstHEBest):

Nu, doar pozele si programele instalate de tine, si se sterg toti virusii (daca ai)

| PinguIstHEBest explică (pentru anonim_4396):

Ok..ms

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu lucrez de 8 dar intrebari ca asta n-am mai auzit laughing
Nu se sterge nici la restart, nici la restore, nici in caz ca ai OEM sau windows 10, cand dai resetare din fabrica (OEM) sau incepere de la zero (Win10) nu se sterge, nici la defragmentare, nici la disk cleanup.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Defineste resetez. Daca te referi la faptul ca ii dai un simplu restart, logic ca nu se sterge nimic

| LPCTSTR a răspuns:

Prin "resetare" cred că te referi la restart, fapt ce nu va șterge absolut niciun fișier (însă poate corupe fișierele ce sunt deschise/munca nesalvată dacă intervine restartarea(repornirea) bruscă/forțată a sistemului).
Just so you know: Repornirea sistemului uneori poate avea efecte "minune" asupra performanței.

Dacă te referi la reinstalarea sistemului de operare, atunci da, se vor șterge numai fișierele (! atenție) ce se află în partiția sistemului de operare pentru că în ordine ca noul sistem să fie instalat în acea partiție, mai întâi trebuie să se șteargă conținutul existent (pentru a elibera spațiu), celelalte partiții (dacă nu sunt formatate) neavând de suferit (dacă există programe instalate într-o partiție și se reinstalează sistemul de operare, programele respective se poate să nu mai ruleze (odată cu reinstalarea se șterg regiștrii și fișierele/folderele ascunse din partiția sistemului de operare, locul în care multe programe își lasă fișierele importante)).

| PinguIstHEBest explică (pentru LPCTSTR):

Deci...mai pe scurt.Nu se sterge windows-ul..nu ma refer la restart...cel de langa shut down si sleep

| LPCTSTR a răspuns (pentru PinguIstHEBest):

Nu, nu se va șterge absolut nimic.

| unvecin a răspuns:

Dacă resetez = restartarea laptop-ului...
Și dacă s-ar șterge...

atunci nu ai putea să instalezi Windows pentru că la final de instalare zice: hai să restartăm. laughing

| Lucian4 a răspuns (pentru unvecin):

laughing)))))) buna asta, eu propun sa restartam mai des