| Alex a întrebat:

Semnalul digital e mai sensibil decat semnalul analogic?

2 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Nu, deoarece semnal-ul analogic are o purtatoare, care poate fi perturbata in timp ce un semnal digital este doar un schimb de date. Mai mult de atat, in transmisia digitala este permis confirmarea in timp real a fiecarui pachet trimis/receptionat, astfel incat corectarea erorilor se pot face mult mai rapid decat a unui semnal analogic, unde receptorul va trebuii sa astepte toata transmisia, altfel neinsemnand nimic.

| JesterRO a răspuns:

Depinde ce vrei sa zici prin sensibil.
Televizorul, radioul si telefonul au functionat mereu pe semnal analogic, adica un semnal direct, indiscret, mai rapid. Pe cand sistemul digital presupune transmisie in urma unor coduri in sistemul binar.