| anonim_4396 a întrebat:

Serus! Am un procesor foarte slab Intel Pentium 4 HT 3.00 ghz, si as vrea sa mi iau un intel Pentium Dual Core E6600, avand in vedere ca am soket lga 775.Am 2gb ram ddr2 si o placa video Ati Radeon HD5570 1gb ddr3.As putea sa am parte de performanta la gaming cu acest procesor.

7 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Mi se pare cel mai bun raport calitate-pret-performanta. Poate nu va fi o diferenta extrem de mare in jocuri dintre cele 2 procesoare, dar in aplicatii se va vedea.Pentium-ul 4 pe care il ai e single core nu?

| CM7YRE a răspuns:

CE i3? :)) Mha voi nu stiti ce-i aia? baiatu' a zis ca are socket lga 775, i3 nu merge pe asta. Daca vrei performanta ia-ti Intel core 2 duo, pentru ca procesorul tau e cam slab, restul sunt foarte bune. http://www.emag.ro/......80571E7500 ar fi bun

| Wehrmacht a răspuns:

Daca vrei sa iti iei cu 2 nuclee ia-ti core 2 duo pentru ca dual core e minimum la mai toate jocurile deci nu prea o sa rezolvi mare lucru.dar daca tot vrei dual core ia-ti unul care sa fie cu frecventa 3.00 sau mai mult ca sa se vade o diferenta. Daca vrei pentru gaming inainte de procesor mai ia-ti inca 2 GB RAM sa faci 4 si testeaza niste jocuri mai noi cu procesorul ala. Daca poti sa il joci asa cum vrei tu nu mai lua alt procesor ca nu are rost sa dai bani aiurea.Si eu am acelasi procesor si am reusit sa joc cu el AC2 cu numai 1. 500GB RAM pentru ca am avut o placa video buna.Pentru gaming iti trebuie mai mult placa video(una cu 1GB RAM si cam 800+ frecventa de procesor este destul de buna) si RAM decat procesor.

| uNKN0Wn a răspuns:

Da,este un procesor foarte bun si un pret mic.
Nu o sa mai ai probleme cu jocurile inca un an pentru ca lumea gamingului evolueaza extrem de repede si cerintele jocurilor vor creste mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa imi iau i3 sau i5 deoarece nu exista pe 775 doar pe 1150(sau cam asa ceva).Cat despre jocuri nu am probleme chiar asa mari.imi merge AC Brotherhood la maxim, si Dirt 3 la maxim.Dar cu jocurile ca NFS Shift 2 sau Hot Pursuit,Star Wars, Ghotic4, TDU2 apar problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bodgan26 este dual core, dar la windows 7 am o nota de doar 3.7, si oricum este destul de vechi il am de prin 2005 de cand mi-am luat calculatorul.este singurul lucru original pe care il mai am.

| cld2011 a răspuns:

Cumpara mai bine un procesor i3, i5 sau daca bugetul permite i7.
ar merge si dual core-ul e6600 (un sistem aproximativ am si eu) dar e loc mai bine