| anonim_4396 a întrebat:

Servus.Am un mini pc Lenovo care mă mulțumeşte la cerințele mici pe care le-am avut până acum.Îmi doresc ceva mai performant şi mă gândeam la un laptop (ştiu că aş ieşi mai convenabil la un calc. pe piese la bani dar cum fac drumuri dese între județe am nevoie de ceva portabil).
Recent mă uitam pe Altex, şi din numeroase opțiuni butonate prin filtru dau de acesta:

https://altex.ro/......ws-10-home

Este decent la specs şi mă bate gândul să strâng bani pentru el.

Întrebarea mea este aşa.Ce părere aveți între raport calitate&preț. Dacă se merită. Merci.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptopul stie atat cat il inveti prin programele instalate.

Eu umblu prin tara, cu un laptop second hand cumparat cu 250 lei. E suficient pentru munca de teren.

E ca la masini: daca vrei sa te dai mare, iti cumperi un Porshe, dar vei tine pasul cu Daciile cand te plimbi prin oras... big grin

| RAY a răspuns:

Te-ai rătăcit în căutarea celui mai mic preț din România*?
nu merge link ul

| RAY a răspuns:

Daca la Lenovo mini pui ssd va zbura parera mea, tu in ce lucri?

| gelu1970 a răspuns:

E un laptop bun si la ceea ce ofera e un pret bun.
si intre un HP si un Asus eu aleg Asus. am mai scris aici : Asus e un fabricant excelent de componente, insa am avut ocazia sa deschid cateva laptopuri din aceasta marca si nu m-au incantat foarte mult. in plus cei ce m-au rugat sa le repar laptopurile erau deceptionati de achizitia facuta. poate in ultimul timp fabricantul a remediat multe insa in ceea ce ma priveste eu am ales.
HP nu sunt scutiti de defectiuni. de aceea parerile sunt impartite.
tu cumpara marca ce doresti.
bafta.

| gelu1970 a răspuns:

Am gresit. scuze. alegerea mea e HP.

| GPA a răspuns:

Nu se merită să-ți achiziționezi acest laptop. Găsești la un preț de 4200 lei un Asus Rog GL, care depășește HP-ul din toate punctele de vedere (construcție, arhitectura, rezistență, performanțe în gaming și multimedia, multi-task).

https://altex.ro/......b-endless. Mult mai bun decât HP, la un preț meritabil.

Asus este cel mai calitativ brand din punctul meu de vedere și cel mai cumpărat.

| gelu1970 a răspuns (pentru GPA):

Acest Asus normal ca e mai ieftin
are ecran de 15, 6 si HP de 17, 3
HP are un ssd
HP are o licenta windows 10 inclusa. cred ca Asus nu.
ti se pare mare diferenta de pret dintre cele doua?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ray.Link:
https://altex.ro/......ws-10-home

Sper că merge acum.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu spun ca merita banii e un laptop bun plus ca e HP, vine si cu windows original cu licenta

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba ai marcat raspunsul meu, dar asta-i realitatea.
Tu n-ai decat sa-ti arunci banii prosteste pe laptop de gaming si sa-l folosesti pentru munca de birou... pe teren.
big grin

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am nevoie de un laptop şi-n scop office dar şi pentru recreare gen gaming aşa că de aceea tind să optez pentru unul performant.Sincer ți-am mai văzut răspunsurile pe aici, mă aşteptam să dai unul pertinent nu să începi cu comparații inutile între porshe şi daciii ca să încerci să-mi explici că şi un jaf SH la 200 de lei îşi face treaba.Da bre, îşi face treaba.Fix pentru ceea ce ai spus tu, nimic mai mult.
Şi nu consider că mi-aş arunca banii.E prima dată când mi-aş cumpăra un laptop şi, da, vreau să fie unul bun dacă tot o fac, bun adică-n mai multe arii.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, cand ma duc in deplasare, ma recreez plimbandu-ma prin localitate, savurand frumusetile locului (totdeauna gasesti, chiar si noaptea sau timp de ploaie).
Totodata, folosesc un laptop ieftin dar bun din mai multe motive:
- cu banii diferenta am si alte multe de facut
- daca se fura, nimeni nu alege "un jaf vechi" ca al meu, ci mai degraba unul nou, cat mai performant si scump, bun si usor "de scapat" rapid de el, pe bani mai multi. Riscul hotului sa fie prins este identic.
- "vechitura" mea a fost facut in scop profesional de firma consacrata, tocmai sa reziste la deplasari pe teren, in conditii vitrege. Dovada e ca functioneaza si acum fara probleme, dupa atatia ani (inclusiv bateria).
- la vremea lui, acest laptop a rulat programe de proiectare performante, versiunile pe care le ruleaza si acum fara probleme. Eu nu cumpar ceva doar de dragul de a fi "la moda", o scula il folosesc pana ce-mi este de folos.

Eu doar ti-am schitat punctul meu de vedere.
Tu faci ce vrei cu banii tai.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Abia acum ai dat un răsp. folositor.Mulțumesc, mă voi mai vândi, nu m-am setat pe ăla.Treaba cu jocurile mai performante rulate în condiții optime ar veni ca un bonus, dar nu reprezintă o necesitate d.p.m.d.v.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Abia acum ai priceput despre ce am vorbit chiar din primul raspuns.
Obisnuiesc sa dau raspunsuri scurte, clare si concise. Unii insa au nevoie sa-mi povestesc toata experienta de viata sinici atunci nu pricep ce am spus.