| darkcynical a întrebat:

Sincer sunt bâtă când vine vorba de IT, de calculatoare şi piesele necesare pentru funcţionarea lor, din acest motiv apelez la ajutorul vostru. Problema? Vreau să cumpăr un laptop.
- buget maxim 2500 de lei
- îl voi folosi mai mult pentru editarea documentelor necesare pentru licenţă (word, access, visual basic).În viitor aş dori să instalez şi un program gen SAP
- să aibă un program antivirus pe el
-ar fi frumos să pot juca şi cateva jocuri pe el (nu new gen.)
- aş dori sa aibă windows instalat (nu ştiu să instalez unul)
- nu vreau să fie foarte greu
Vă mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Nu m-am referit la laptop, ci la restul! In plus, am mai spus chestia asta, este bine sa ai idee despre o problema, nu sa fii "bata", sa nu-l iei repede pe "nu stiu" in brate si astfel vei evita sa fi pacalit/a usor de catre cineva care urmareste anumite interese. Sper ca ai prins ideea! Pentru ca ulterior regretele vor fi tardive! Ca si cu legile de exemplu, degeaba spui tu ca "nu am stiut" legea asta, ca tot ti-o furi!

Si ca sa-ti raspund concret si la intrebare, treaba sta cam asa:

Laptopurile nu vin cu antivirus, ori iti cumperi ori te descurci si ti-l instalezi singura! Pentru ce-ti trebuie tie, nu e cazul sa investesti intr-un laptop scump, ca oricum sunt niste porcarii, iti spune cineva care lucreaza in domeniu si vinde asa ceva, in concluzie nu ar trebui sa le fac anti-reclama. In afara de avantajul portabilitatii nu are niciunul. Daca vrei un laptop fiabil, te orientezi catre clasa business, care sunt create special pentru a fi mai rezistente la transport si manipulari mai deficitare si au o alta calitate a pieselor. Insa sunt mai scumpe, dar exista o gama variata de astfel de laptopuri refurbished, pe care piata din Romania nici nu le-a vazut de noi, pentru ca sunt foarte scumpe. Cam asta e ideea!

Am scris aici cateva diferente pentru cine are ochi de vazut si capacitatea de a intelege diferenta intre porcariile de la noi de pe piata si "porcariile" altora: http://www.epasystems.ro/product-category/laptopuri/

Sa-ti dau un exemplu sa vezi cat costa un laptop clasa business: http://www.pcmag.com/article2/0%2c2817%2c2383754%2c00.asp?tab=Specs

Oare de ce costa atat?

Acelasi laptop refurbished: http://www.epasystems.ro/product/laptop-dell-latitude-e6420-core-i5-2520m/

Concluziile le tragi singura! Daca mai doresti amanunte, iti stau la dispozitie, cu conditia sa scapi de "nu stiu"! :)

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vrei sasi recomand eu de pe un site sau cum sasi recomand?

| K0sti a răspuns:

Nu exista nu stiu, exista nu vreau! Invata ca sa nu mai fii bata!

| darkcynical explică (pentru K0sti):

Dragul meu K0sti, sunt de acord cu tine, însă sunt curioasă, când te tuci la medic ţi se spune ceea ce ai spus şă tu? sau la un serviciu de consultanţă din orice domeniu? Nu prea cred.
Să nu crezi că m-am trezit brusc cu gândul vreau un laptop. Nu. M-am uitat pe mai multe site-uri ca să mă informez, însă am devenit din ce în ce mai confuză. (cum în mod sigur o persoană de la inginerie ar deveni dacă s-ar uita la site-uri cu explicaţii contabile ).
Eu am scris aşteptările mele de la un laptop, pentru a primi păreri/variante. De ce să mă arunc la primul laptop văzut doar de dragul învăţării prin experienţa mea proprie? Nu-ţi cunosc situaţia, dar eu una nu am bani să arunc într-un laptop ales greşit.
Aşa că te rog păstrează-ti comentariile de acest fel pentru tine.

| darkcynical explică (pentru K0sti):

Trebuie să recunosc că nu m-am aşteptat să revii cu un răspuns, mai ales cu unul atât de bun. Sincer nici nu m-am gandit la varianta unui laptop SH sau refurbished, dar nu pot să neg faptul că aş putea salva nişte bani serioşi. Am o singură nelămurire, în cazul laptopurilor refurbished, se schimbă şi bateria înainte de a fi relansat produsul, sau doar parţile software?

| K0sti a răspuns (pentru darkcynical):

Numai daca e nevoie! Adica sunt duse de tot! In general nu sunt noi, dar tin cam 1 ora jumate, chiar si mai mult, in utilizare normala, fara jocuri.

| K0sti a răspuns (pentru darkcynical):

Nu m-am referit la laptop, ci la restul! In plus, am mai spus chestia asta, este bine sa ai idee despre o problema, nu sa fii "bata", sa nu-l iei repede pe "nu stiu" in brate si astfel vei evita sa fi pacalit/a usor de catre cineva care urmareste anumite interese. Sper ca ai prins ideea! Pentru ca ulterior regretele vor fi tardive! Ca si cu legile de exemplu, degeaba spui tu ca "nu am stiut" legea asta, ca tot ti-o furi!

Si ca sa-ti raspund concret si la intrebare, treaba sta cam asa:

Laptopurile nu vin cu antivirus, ori iti cumperi ori te descurci si ti-l instalezi singura! Pentru ce-ti trebuie tie, nu e cazul sa investesti intr-un laptop scump, ca oricum sunt niste porcarii, iti spune cineva care lucreaza in domeniu si vinde asa ceva, in concluzie nu ar trebui sa le fac anti-reclama. In afara de avantajul portabilitatii nu are niciunul. Daca vrei un laptop fiabil, te orientezi catre clasa business, care sunt create special pentru a fi mai rezistente la transport si manipulari mai deficitare si au o alta calitate a pieselor. Insa sunt mai scumpe, dar exista o gama variata de astfel de laptopuri refurbished, pe care piata din Romania nici nu le-a vazut de noi, pentru ca sunt foarte scumpe. Cam asta e ideea!

Am scris aici cateva diferente pentru cine are ochi de vazut si capacitatea de a intelege diferenta intre porcariile de la noi de pe piata si "porcariile" altora: http://www.epasystems.ro/product-category/laptopuri/

Sa-ti dau un exemplu sa vezi cat costa un laptop clasa business: http://www.pcmag.com/article2/0%2c2817%2c2383754%2c00.asp?tab=Specs

Oare de ce costa atat?

Acelasi laptop refurbished: http://www.epasystems.ro/product/laptop-dell-latitude-e6420-core-i5-2520m/

Concluziile le tragi singura! Daca mai doresti amanunte, iti stau la dispozitie, cu conditia sa scapi de "nu stiu"! :)

| CinevaNou a răspuns:

Ce jocuri vrei sa-ti mearga?

| gheorghe69 a răspuns:

Cred ca inainte de a alege te poti informa aici: http://www.chestiiutile.com/sfaturi-achizitie-laptop/ Ai niste lucruri de baza pentru alegerea laptopului.