| anonim_4396 a întrebat:

Sinele de cale ferata se monteaza in traverse si nu direct pe pamant. Da o explicatie acestui fapt. Dau fundita. Multumesc celor care m-au ajutat.

Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

Un tren poate sa aiba o greutate foarte mare, iar pamantul poate sa se surpe, sa adune umezeala.
Eu cred ca acel postament pe care sunt amplasate sinele este necesar pentru un echilibru perfect, o inaltime stabila si unitara pe toata lungimea sinei de cale ferata.

3 răspunsuri:
| tybyshorr a răspuns:

Pai...in primul rand sub sinele acelea este o intreaga infrastructura,beton, sarma, etc etc ...pentru a rezista pamantul unei asemenea greutati, daca nu ar fi asa s-ar lasa cu totul.iar traversele sunt cele care se pun pe acea infrastructura pentru ca sunt destul de late si nu permit sinelor sa se scufunde practic.sinele de tren sunt foarte inguste.vezi exemplu intre o sina de tanc si o roata de masinawinking

| Geo_1929 a răspuns:

Multumesc foarte mult .

| AndreeaOnusi a răspuns:

Un tren poate sa aiba o greutate foarte mare, iar pamantul poate sa se surpe, sa adune umezeala.
Eu cred ca acel postament pe care sunt amplasate sinele este necesar pentru un echilibru perfect, o inaltime stabila si unitara pe toata lungimea sinei de cale ferata