| Heureuse a întrebat:

Sistemul de operare Endless Os accepta programe de windows sau are el programe de office, de exemplu, alternative?

Răspuns Câştigător
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Are el programe de office si alti inlocuitori ale programelor oferite de MIcrosoft, niste alternative destul de bune dupa parerea mea

| Heureuse explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Dar cel Free Dos? La ce ma pot astepta? (Te intreb ca nu imi par prea cunoscute aceste sisteme)

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Heureuse):

Tu faci misto de mine?

| NLS a răspuns (pentru Heureuse):

Free DOS, inseamna ca nu are nici un sistem de operare instalat, si va trebui sa bagi tu ce doresti.

| Heureuse explică (pentru NLS):

Mulțumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru Heureuse):

Free Dos este nu este prea avansat. Este o varianta la Microsoft DOS de prin anii '90. E aiureala!

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Imi pare rau sa te contrazic!
FreeDOS este un sistem de operare complet, gratuit, compatibil cu DOS, pe care îl puteți utiliza pentru a juca jocuri clasice DOS, pentru a rula software-ul de afaceri vechi sau pentru a dezvolta sisteme încorporate. Orice program care funcționează pe MS-DOS ar trebui să ruleze și pe FreeDOS.

| NLS a răspuns (pentru Heureuse):

Exact cum zice Salontanul, pentru un incepator nu exista distributie de Linux mai potrivita decat Mint.
Si Zorin sau Endless OS sunt pe aproape, si la fel Ubuntu.
Insa cu Mint te simti cel mai aproape de Windows, ca interfata.
Programe inlocuitoare exista pentru ce vrei tu, in cam toate distributiile.
Dar cum spuneam in alt post, poarta uneori alte nume, asa ca va trebui sa cauti pe net daca vrei o aplicatie pentru ceva anume. Sau sa intrebi pe un forum dedicat.

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Despre FreeDOS nu stiam, MS-DOS am folosit vreun an, apoi am trecut pe NC...(stiu ca nu e OS, dar schimba atat de mult lucrurile, le masca atat de bine, incat in anii aceia, chiar aveai impresia ca e alta viata cand lucrai sub pavaza NC)
Oricum, daca citesti ce vrea persoana, e acelasi lucru, acela nu e sistem de operare... pentru secolul nostru.
Buna gluma cu "nu e prea avansat"
Aici e vorba despre alternative pentru Windows 'tzshpe

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

I-am scris lui si i-am recomandat Linux Mint Mate care, dupa parerea mea, este cel mai intuitiv pentru un incepator. Eu am inceput de la MS-DOS 6.0, apoi 7.1 apoi Windows 3.0 si 3.1 si apoi toate celelate moderne Win '95, '98, 2000, Milenium, XP, etc. In MS-DOS lucram cu Word Perfect pentru documente tip Word si cu Quattro pentru documente tip Excel. Pentru desene foloseam Flow care nici macar nu aducea cu Paint. A fost o perioada frumoasa!

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Nu doar sub Mint, ci in general sub orice distributie, probleme apar, si cand esti stresat de timp, sau nu esti pasionat de tehnologie in mod special (ea e fata aparent), sau cand nu ai chef si timp sa cauti rezolvari, ti se cam acreste de Linux. Probleme cu driverele in special, care nu vor sa se instaleze, sau drivere inexistente.
Sau nu stii cum sa realizezi taskul cutare. Aici apare Mint care face totul destul de usor.
L-am avut instalat 2 ani, si vreau sa trec definitiv pe el in curand, pentru net & daily use, PC-ul ramanand pentru taskuri pentru munca si cate un joc (din an in paste).
Orice nelamurire am avut ca incepator, am intrat pe forumul oficial, si in 15 minute, 10 raspunsuri, toate folositoare si la subiect.
Explicat pas cu pas cum e cu partitiile, si multe alte lucruri utile pentru un incepator.
I-am stresat si intrebandu-i care programe sunt mai bune pentru una-alta... si tot nu mi-au intors spatele.
De asta iubesc Mint. Sper sa nu moara niciodata proiectul, si sa prinda radacini adanci.
Un Windows gratuit, care se comporta cel putin la fel de bine, e la fel de stabil si e MULT mai customizabil... si mai sigur.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Endless Os este o distributie Linux. Are programe alternative dar nu este compatibil cu nimic din Windows. Exemplu: Nu poti instala Microsoft Office dar poti instala (sa zicem) Free Office care este asemanator si are posibilitatea de a salva fisierele in sistem Microsoft Office. N-ai Paint dar ai alti inlocuitori. Skype merge (in alta varianta) si pe el. Pentru incepatori, insa, recomand Linux Mint Mate. Abia dupa ce ai lucrat o perioada si ai inceput sa pricepi cum lucreaza Linux poti sa treci la alte OS-uri derovate.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa inlocuiesti oricare sistem de operare, instaland Linux Mint, care seamana mult cu windows, are office, programe pentru internet, multimedia, grafica etc., totul cu licenta libera.
In plus, instaland wine poti rula si multe programe de windows.

| RAY a răspuns:

E o aiureala, instaleaza windows 10

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Endless OS este un OS bazat pe Linux, deci NU, nu ruleaza programe Wndows decat probabil printr-un emulator gen Wine, numai ca acolo vei avea nevoie de ceva experienta. Altfel pe Linux exista destule variante pentru lucrurile pe care le faci la modul obisnuit in Windows, deci nu vei avea probleme cu browsingul, ascultat muzica, creat documente si alte lucruri obisnuite.