| SERIALS a întrebat:

Site-ul speedtest imi da urmatoarele detalii despre conexiunea internet: ping 7, download 17, 20 mbps, upload 4, 12 mbps. Cum sa aflu daca e legal sa ai aceste proprietati?

Viteza internet e ok? Foarte des am probleme de conexiune cand am cursuri online sau vizionez filme calitate ok in streaming (nu HD sau 4k). M-am plans proprietarului, caci achit mult pe facturi, de aia am i-am decontat 10 euro luna asta (locuiesc in Italia), dar el mi-a raspuns ca va trimite un tehnician in februarie. Vreau sa specifica ca locuiesc intr-o casa la etajul 2 si prind net de la etajul 1, printr-un wifi extender. Suntem 4 persoane aici. Baietii se lamenteaza ca nu pot privi Netflix cu conexiunea asta si platesc pentru a avea date mobile. Care sunt parametrii pentru a avea o conexiunea buna pentru cursuri online pe zoom cu 10-15 persoane? Si care sunt parametrii pentru a viziona filme in streaming?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum sa aflu daca e legal sa ai aceste proprietati?" - adică?

viteza E SLABĂ - ce firmă iți dă net?

| SERIALS explică (pentru sierra1):

Nu stiu, in casa asta este wifi extender

| sierra1 a răspuns (pentru SERIALS):

La un speed test de min 20mbs, trebuie să meargă

| LPCTSTR a răspuns:

17.20 Mbps vine undeva la 0.5-1MB! MB, nu Mb! Megabitii sunt de 8 ori mai mici decat MegaBytes-ii/MegaBaitii/MegaOctetii. daca faci 17Mb/8 (/s), iti da ~2MB/s, plus pierderile ca zici ca-i Wi-Fi, plus fluctuatiile de la ceilalti utilizatori, ajungi usor la sub 1MB/s.
10 euro, cel putin pentru noi, in Romanica, caci nu stiu cum sa ma pronunt pentru internetul altor tari, este absolut o abominatie pana si pentru 17Mbps.
Pentru videoconferinte ai nevoie de un minimum de 1-3MB/s in functie de aplicatie.
Pentru videostreaming la o calitate standard vorbim de 0.5MB/s, desi ma indoiesc ca la 0.5 vei avea stabilitate, iar pentru HD vorbim deja de peste 1.5-5MB/s.

| NLS a răspuns:

Viteza aceea e extrem de mica.

Eu, prin cablu, am avut pana de curand 100Mbps la doawnload, si vreo 10-12Mbps la Upload.
Asta teoretic, dar si in practica, valorile nu erau cu mult mai scazute.
Netul era de 150Mbps, dar cablurile pe care le aveam erau mai vechi si duceau doar 100.

Am schimbat in toamna pe 1000Mbps, am schimbat si cablurile prin casa, modem nou, alta viata.

Ideea e ca prin Wi-Fi ai valori mai mici decat prin cablu, dar trebuie sa scrie pe modem exact cat e maximul (prin Wi-Fi).
Si de asemenea, intereseaza-te de cat e contractul.

Poti folosi un amplificator de semnal, dar asta numai dupa ce afli de cat e contractul, si modemul/routerul cu Wi-Fi.

Ca sa poti viziona fara lag ceva online, sau pentru Zoom, e nevoie de minim 30Mbps la download si 9-10Mbps la Upload. (valoarea de Upload e si ea importanta pentru Zoom).