| Kamakura a întrebat:

Spuneti cum scriu cu ctrl+cifra urmatoarele caracteresadvreau sa le invat, cat de greu poate fi... )
ă î â ș ț; : ' " „ ",.? / \ + - < > = + etc etc (d-astea... v-ați prins voi)

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pentru asta nu ai nevoie de tasta ctrl? big grin
ci pur si simplu apesi tasta respectiva.
La unele ai nevoie de Shift plus tasta cu caracterul dorit, de ex :
Pentru litera ă si î apesi simplu tastele dupa litera p (cele cu acolade)
pentru ș si ț apesi tastele dupa litera L
-punct, virgula =shift + tasta virgula
- 2 puncte =shift +tasta punct
-1 virgula sus = tasta AltGr + tasta ț
-2 virgule sus =shift +tasta dinaintea tastei 1 sau AltGr + ț
-2 virgule jos = tasta dupa butonul M
-punct = al 2-lea buton dupa M
-/ bara = al 3-lea dupa M
-\bara = AltGr +al 3-lea dupa 0 (zero)
-plus =shift + butonul +si =
-minus dupa buton zero
-sageata < = AltGr + tasta dupa M
-sageata> = AltGr + a 2-a tasta dupa M
-egal = a 2-a tasta dupa zero

Cam astea sunt DAR toate astea functioneaza cum am scris NUMAI daca ai setata tastatura in limba Romana! Bafta!

| Kamakura explică:

Am vrut doar asa sa le știu sa nu mai țin seama de tastatura pe care o am.