| Biris_Denisbiris_1997 a întrebat:

Sslut TPU, am un laptop si cand il pornesc imi da o eroare Primary Master Hard-Disk, S.M.A.R.T status bad, backup and replace. F1 to remsue., am apasat F1 si mi-a dat blue screen, am intrat in bios dar nu am gasit nimic cu S.M.A.R.T, am facut update la bios dar tot nu am gasit nimic, am vazut o setare AHCI si IDE, am pus pe IDE si cand dadeam pe F1 nu mi-a mai dat blue screen el a fost pe AHCI inainte nu stiu pe ce a fost pe AHCI imi da blue screen la F1 si pe IDE nu, laptopul a pornit dar merge greu si se blocheaza intruna, daca intru pe browser, pe youtube peste catevaminute imi da blue screen, daca intru intr-un joc imi da instant blue screen sau peste cateva secunde sau minute. Stiti va rog ce problema are laptopul meu? Va rog un raspuns rapid, DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai scrie in mesajul ala problema, e greu cu cititul? Alt hard, ala e mortaciune!
"S.M.A.R.T status bad"...ce mai vrei?
http://www.epasystems.ro/tehnologia-smart-hard-disk/

| danny1996 a răspuns:

Eu inainte de toate recomand sa iti dau o deframentare e posibil ca hardul sa fie pe moarte sa aiba aiba sectoarele distruse... asta ar putea cauza blue screenurile... eu asa am patit acum ceva timp,
5 ani am folosit un hard dar l-am folosit intens peste 100 gb scrisi zilnic...