| Frank51 a întrebat:

Stage 1: Examining basic file system structure...
Incorrect information was detected in file record segment 386.
Attribute record (10, "") from file record segment 386
is corrupt.
Attribute record (800030, "") from file record segment 386
is corrupt.
Attribute record (180, "") from file record segment 386
is corrupt.
File record segment 386 is corrupt.
File record segment 3E8 is corrupt.
2048 file records processed.
File verification completed.
File record segment 383 is an orphan.
File record segment 3E3 is an orphan.
3 large file records processed.
File record segment 3EE is an orphan.

Errors found. CHKDSK cannot continue in read-only mode.
Media has been switched to read-only - Leaving checkdisk
Error while checking disk
NTFS Fixup completed.

De ce imi arata asa cand scriu un windows pe usb? Nu este bootabil dupa scriere, imi da eroare.

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"USB"... CE E AIA?!?
poti sa ai o semnatura digitala, sau un usb TV tuner, un mouse usb, un touch pad, ETC!

presupun ca ai un stick de date USB

asa ca, ce poate fi:
- stick-ul E ieftin (SI PROST, si da erori, IN DRACI)
- usb-ul e vechi (din calculator... daca ai o gaura in care ai bagat 5442 device-uri usb, dupa aia nu o sa mai mearga bine)
- sau pur si simplu stick-ul e FAKE (DAAAA, exista usb stick-uri fake)

asa ca pune windows-ul cu rufus, nu cu MCT si formateaza-l cu cautare de bad SHlT, macar un pas! (in MCT salveaza windows-ul ca iso)

MCT - Media Creation Tool...

| Frank51 explică (pentru Bizon95):

Scuze domnul meu, credeam ca e de la sine inteles. Intr-adevar stickul usb este unul ieftin si este posibil sa fie asta cauza. Folosesc rufus, fac asta de foarte mult timp si e prima data cand am patit.

| Bizon95 a răspuns (pentru Frank51):

Nimic nu e de la sine inteles
pe site-ul asta, orice raspuns bun necesita 80% ghicit si citit printre randuri
IN CAZUL ASTA, hai sa iti spun ce SUNT ABSOLUT SIGUR CA NU AI BAGAT IN SEAMA:
prima linie dupa "ce poate fi":

- stick-ul E ieftin (SI PROST, si da erori, IN DRACI)

98% ca asta e problema la tine
1% fiecare urmatorul punct

insa ti-a fost mult mai usor sa ma iei cu un ton superior si cu "domnul meu" decat sa vezi daca ce am spus eu ti-a rezolvat problema sau nu!

deci, continua tot asa, e mult mai important pentru toti sa ma iei cu "domnul meu" decat problema care cica, ca te durea de fapt!

| Frank51 explică (pentru Bizon95):

Nu te-am luat cu un ton superior, ci am incercat sa fiu amabil. Chiar nu am de ce sa fiu arogant sau ceva, chiar asta am vrut, i mean it. Imi pare rau ca am spus-o poate ciudat, dar nu am de unde sa stiu la ce te astepti tu, si cum percepi tu lucrurile.

| Bizon95 a răspuns (pentru Frank51):

Ok, inteleg
si mie mi se intampla sa ma mai dau rotund
TOTUSI
raspunsul meu e din experienta mea personala
deci e foarte, FOARTE probabil ca e corect

incearca sa, schimbi stick-ul cu unul care nu e foarte ieftin (ieftin inseamna pret prea mic pentru capacitate mare)