| Andrei123Aa a întrebat:

Stai! Spune-mi te rog cum as putea sa deconectez dispozitivele/telefoanele de la router-ul meu fara sa schimb parola!

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

-te conectezi la routerul respectiv;
- intrii pe un browser de internet si mergi la adresa asta: http://192.168.1.1 sau http://192.168.0.1;
- ar trebui apoi sa iti apara pagina de logare a routerului respectiv si introduci numele si parola admin/admin implicite (sper ca astea sa fie in cazul tau);
- ar trebui sa fie undeva la setari/retea/viteza/dispozitive conectate, ceva sugestiv oricum in functie de fiecare router si acolo o sa vezi ce dispozitive sunt conectate la retea;
- de acolo poti sa le dai kick, sa le reduci viteza sau sa le interzici accesul pe baza de IP.

Sper ca te-am ajutat. O seara faina in continuare micutule hacker ^_^

| cfrtobias a răspuns:

Sau daca ai digi utilizator: user
parola: digi cum o zis DoarBogdan

| Andrei123Aa explică (pentru DoarBogdan):

Stiu cum ajung lapagina router-ului, scriu parola admin si pot sa vad device-uri conectate doar atata tot. Le vad dar nu stiu cum sa le dau kick/block sau sa le reduc viteza asta incerc sa aflu! Sunt pe Android oare asta e problema? Am incercat sa le selectez sau sa tin apasat pe ele dar nu imi da nici o optiune!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Ce router ai? Si nu este de la Android. Merge si pe telefon.

| Andrei123Aa explică (pentru DoarBogdan):

ZTE l-am luat de la telekom...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Nu ai undeva Firewall - Filtrare Mac/IP/Port? Apoi dai Enable si apoi jos de tot ar trebui sa fie setat. Nu am router de acest tip sa ma uit acum la el sa vad ce are.

| Andrei123Aa explică (pentru DoarBogdan):

Nu am nimic legat de firewall!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Atunci zi numele exact al routerului sa vad daca gasesc ceva.
Nici Advenced > ACL > si de acolo creezi o regula noua?

| Andrei123Aa explică (pentru DoarBogdan):

ZTE_0E9C4C as vrea sa iti pot da screenshot sa vezi ce imi da

| Andrei123Aa explică (pentru DoarBogdan):

Ai vreo parere?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Nup, nu gasesc nimic. Fa niste poze si incarca-le pe https://imgur.com
si ma mai uit maine daca e.