| KatherineH a întrebat:

Stateam in pat, incercam sa adorm cand telefonul (asezat pe birou langa mine, cu ecranul in jos) face o poza cu blit. Pur si simplu, o poza cu tavanul, fiind blocat, fara aplicatii deschise, camera nu era deschisa, nimic. Cautand pe net, am inteles ca ar putea fi din cauza unei aplicatii instalate care are acces la camera. De ce credeti ca s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

A avut cineva acces la telefonul tau, in trecutul apropiat (sau mai indepartat)?

Intrebare importanta: netul era deschis?

Verifica bine lista de aplicatii instalate, desi o aplicatie veritabila de spionat e foarte greu de detectat, fiindca mai mult ca sigur "imprumuta" un nume foarte asemanator aplicatiilor de sistem.

5 răspunsuri:
| JusTPauL a răspuns:

Cel mai probabil făcea touchul contact cu biroul.
De exemplu mie îmi derutează touchul cheile când e în buzunar.
La mine deblocandu-se telefonul doar apăsând de 2 ori pe ecran.

| Tudy000 a răspuns:

Pai daca ai o asemenea aplicatie sterge-o, si cand mai bagi in telefon chestii de genul ai grija la ce dai allow...

| anonimg a răspuns:

Cele mai multe aplicații îți cer la instalare accesul la camera foto și multe altele, pentru că altfel nu ar putea funcționa în parametrii normali sau chiar deloc. Este posibil ca vreuna din aceste aplicații să fi accesat camera. In mod normal nu ar trebui să îți facă poze fără ca tu să apeși butonul camerei. Poate fi o eroare a aplicației. Vezi dacă poza este salvată în telefon; sau poate doar blițul a fost accesat, lanterna. Vezi dacă a avut conexiune la internet în timpul acela.
Testează telefonul de mai multe ori, deoarece este posibil ca sa se fi apăsat butonul camerei atunci când l-ai așezat cu fata în jos.
Pe al meu îl mai aud câteodată vibrând scurt; mă uit repede, dar nu văd nici o aplicație rulând în fundal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreun hacker plictisit. Incearca sa afle ce bunuri ai prin casa.

| 20Hertz a răspuns:

Verifica aplicatiile care au acces la camera foto si care iti pare suspecta dai block.