| Petronela_9133 a întrebat:

Stie careva cum e mai avantajos avand in vedere calitatea: sa achizitionezi un PC din magazin(gen Altex, Domo, Flanco) sau sa-l comanzi pe componente la un magazin specializat? Mie imi trebuie pentru contabilitate. Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| costyvas a răspuns:

Buna Petronela. Ca idee(lucrez in domeniu) si iti pot spune ca desi par mai ieftine PC'urile la firme de gen Real, Altex, Media Galaxy... TCO'ul este mult mai mare decat daca l'ai achizitiona de la o firma de specialitate(TCO=Total Cost of Ownership). Asa ca iti recomand sa mergi personal la o firma de IT(pot sa iti si recomand una daca imi spui din ce localitate/judet esti) si sa iti alegi de acolo o configuratie - plus ca beneficiezi si de suport pre&afterSALE de la persoanele calificate. Cat despre brand'uri, nu stiu pentru ce vrei sa folosesti acel calculator(daca vrei gaming, clar nu brand din simplul motiv ca sunt foarte scumpe, dar, corect si foarte bune) pentru ca e posibil sa vrei doar media(filme, muzica, MS Office, internet) si aici e de ajuns un laptop(recomand Fujitsu, DELL, Lenovo - nimic altceva, ordinea este asta) si poti iesi si mai ieftin cu banii si mai sigur(au garantie foarte buna, mai ales Fujitsu - vine un om iti ridica nbk'ul, il repara si ti'l aduce acasa). ca si concluzie - TU AI BANII, TU alegi! - dar sunt multi care si'au luat teapa cu online'ul sau cu hipermarketurile datorita TCO'ului. Bafta, Costi!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am laptopul cumparat de la Depozitul de Calculatoare de 2 ani. L-am luat integral.Adica nu pe componente.Sunt multumit de el.Mentionez ca daca ai probleme si este in garantie ti se poate remedia problema pe loc fara plata.Si ti se dau si lamuriri cum sa lucrezi cu el.Parerea mea.

| nickolass25 a răspuns:

Salut Petronela, ceea ce eu pot sa iti spun e ca daca iti iei un calculator gata facut si sigilat, acesta vine cu o garantie pe un anumit termen de timp, in functie de firma sau magazinul de unde il achizitionezi. Partea nasoala e ca avand acel sigiliu, tu nu ai putea nici macar sa il cureti de praf, iar daca acel sigiliu se rupe, adio garantie. Sfatul meu e urmatorul: du-te cu cineva care se pricepe la calculatoare la un magazin specializat IT, cum ar fi Depozitul De Calculatoare, ii gasesti la adresa asta: http://www.dc-shop.ro/ iar acolo poti vedea toate preturile la componente, dupa ce iti faci un cont. Asa vei avea ocazia sa iti faci o parere despre cum va arata calculatorul tau, in functie de resursele tale financiare. Si de ce zic ca e bine sa il cumperi asa, pe componente, e pentru ca ai avantajul ca, in caz ca se defecteaza ceva, poti sa il desfaci sa vezi care e problema si sa inlocuiesti piesa defecta, dar cel mai important e ca ai garantie pe componente. Bafta si mult succes in luarea deciziei pentru calculatorul mult dorit. :);)

| stefangeles a răspuns:

Pc-ul meu are 2 ani si l-am luat de la Flanco (nu cred ca mai este) si am dat mai multi bani pe el dar am garantie la el si in ziua de azi... +ca am si cele mai bune compunente de pe piata puse in asa fel incat sa aiba un randament maxim intre ele. Si calculatoarele luate pe componente sunt bune dar nu ai aceiasi siguranta si nu vred ca ai si asa multa garantie mie imi expira la anul garantia si pana acum am schimbat doar un cablu de alimentare cu unu mai lung sa ajung la o prizalaughing atat si merge mai toata ziua

| NimeniAltu_9511 a răspuns:

Pe componente cel mai bine

| e-avon.ro a răspuns:

Pentru fiabilitate intotdeauna alege o solutie profi cum ar fi desktop DELL / HP etc... indiferent de magazin de la care cumperi. Acele configuratii au fost testate pentru functionare optima, si din experienta este mult mai ok decat ceva facut "pe bucati"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu de la flanco! mi-am luat anul trecut Pc, l-am dus pana acum de 3 ori la reparat(in garantie)!
cand l-am cumparat mai intai era sa ne fraiereasca cu 10 milioane lei(vechi)

| crazyboyy a răspuns:

Petronela cel mai bine e sa il comanzi pe componente. parerea mea. un pc de la magazine gen altex, domo etc e la fel ca un laptop. nu poti sa ii modifici nimic pana nu il cumperi. si daca vrei sa il modifici. alti bani. alta distractie