| Rebe97 a întrebat:

Stie carva sa-mi spuna cum pot sa-mi schimb windowsul la calculator?

Răspuns Câştigător
| luckyluke a răspuns:

Iei un CD sau DVD cu Windows. Il pui in calculator apoi dai restart. La meniul de la bios dai pe tasta corespunzatoare-boor menu ( F11, F2, Del sau Ins ) Dupa ce se incarca windowsul, selectezi partitia in care vrei sa instalezi ( de regula este C: ) apoi formatezi. De aici incolo se ocupa windowsul de tot. Cand ti se cere, introduci serialul xxxx xxxx xxxxx xxxxx xxxxx. Mai ai apoi de selectat regiunea si limba (Romania si romana ). Dupa ce se instaleaza windowsul, ajustezi vizualul, adica rezolutia si toate cele. In continuare trebuie sa ai CD de la placa de baza. Il bagi si instalezi toate driverele si softurile de acolo. In sfarsit, bagi si CD de la placa video si o instalezi si pe ea.Gata big grin
Bineinteles ca treaba nu e gata. Mai ai de instalat Nero, Office, eventuala camera web si ce alte periferice mai ai. De obicei, toata treaba asta dureaza de la 1 pana la 2 ore. Bafta big grin

2 răspunsuri:
| bestmusik a răspuns:

Pai instalezi windowsul pe care il vrei de exemplu daca vrei sa ai windows vista il instalezi pe ala, dar iti trebuie in primul rand un cd cu windowsul respectiv sau daca nu chemi pe cineva care il are si se pricepe sa ti+l instaleze.Bafta!

| Rebe97 explică:

Ms pentru raspunsurile voastre da cred ca o sa chem pe candva sa mi-l instaleze