| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce este cu "Trolltech" folder in regedit (Registry editor aplicatie in windows), >>>ComputerHkey_current_userSoftwareTrollTech?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Trolltech e asociat cu diferite aplicatii pe care le folosesti. Nu e virus sau program de spionat, dar, daca ai dubii, iti scanezi sistemul cu un antivirus bun.
"Trolltech provides cross-platform software development frameworks and application platforms. Trolltech’s Qt is used in popular software such as Skype:registered:, Google Earth, Adobe:registered: Photoshop:registered: Elements, Lucasfilm:registered: and by more than 5000 customers worldwide."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Eu aveam un joc luat "free" de pe net, care nu mergea, imi cerea cod. (incercand patch-ul nu pornea deloc). In acel folder (trolltech) am gasit un folder cu numele companiei la acel joc. Cand am cautat pe net, cineva se plangea ca i-a detectat antivirusul acel "trolltech" folder. Iar eu nu folosesc programele mentionate, si nu inteleg legatura dintre acele programe si jocurile care apar acolo.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca producatorul s-a folosit de Trolltech pentru a dezvolta jocul pe care ai incercat tu sa il rulezi.
Scaneaza-l cu un antivirus, pentru a te asigura si ca nu e un virus.