| anonim_4396 a întrebat:

Ştie cineva ce rol are fişierul "classes.dex".Am descoperit accidental că fiecare aplicaţie are aşa ceva,deschizând un back-up al ei ca pe un.zip, dau funda la cel mai detaliat şi lung răspunswinking

Răspuns Câştigător
| Laurentiu340 a răspuns:

Pentru a realiza un fișier APK, pentru prima dată este compilat un program pentru Android, iar toate componentele sale sunt ambalate într-un singur fișier. Aceasta conține tot codul acelui program (Acestea sunt fișierele.dex), resursele, activele, certificatele și fișierul manifest.
Programele sunt de obicei scrise în Java și compilate la bytecode. Acestea sunt apoi convertite din fișierele. class compatibile Java Virtual Machine cu fișiere Dalvik-compatible.dex (Dalvik Executable) înainte de instalarea pe un dispozitiv. Formatul compact Dalvik Executable este conceput pentru a fi potrivit pentru sisteme care sunt constrânse din punct de vedere al memoriei și al vitezei procesorului.

1 răspuns:
| Laurentiu340 a răspuns:

Aia ce am spus e la Android si androidul are asa ceva happy