| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva, ce se intampla cu TPU? Aproape de fiecare data, cand trec la o noua pagina (mai ales la intrebarile cu multe raspunsuri), ea se blocheaza, si in 5-10 secunde imi apare o fereastra cu urmatorul continut:
"Stop running this script? A script on this page is causing Internet Explorer to run slowly. If it continues to run, your computer might become unresponsive."
si sunt nevoita sa tot dau clic pe OK, ca sa-mi continui navigarea pe site. Plus la unele intrebari nu sunt lasata sa raspund (butonul "Raspunde" este inactiv/blocat) si butonul "Adauga ca prieten" este inactiv. Vi se intampla si voua sau sunt singura? Ce as putea sa fac, ca sa rezolv aceasta problema? Spre rusinea mea, nu prea le am cu calculatoare, plus am si Windows-ul in germana (nu inteleg o boaba oh go on ), m-ati putea ajuta cumva? Este posibil sa am vreun virus? Desi stiu, ca nu e logic, din moment ce doar cu TPU am aceasta problema (inca de azi noapte, de cand a aparut reclama mascata pe TPU, care trasforma unele cuvinte din postarile noastre in niste link-uri catre "Domus Stil CTS"). Mentionez, ca am restartat deja calculatorul. Deci in concluzie, este o problema/eroare a site-ului sau a calculatorului meu? Ce pot sa fac?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am avut vreo problema de genul expus de tine, dar eu nu am dat clic pe acele link-uri. De asemenea folosesc Mozilla Firefox in limba romana si nu Internet Explorer. De ce nu incerci si tu cu alt browser de internet? Oricare dintre ele - Mozilla Firefox, Google Chrome ori Opera - sunt gratuite, usor de descarcat si se pare ca sunt mai bune decat IE. Poti pastra si IE si eu il am, il folosesc pentru meciuri. Succes si numai bine!

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Schimba browserul! iti recomand google chrome!

| Dannyjj a răspuns:

Mie imi dadea eroarea asta pe pagina de hi5, pe TPU nu am patit asta.
Pai incearca sa folosesti alt browser gen mozilla sau google chrome.

NOname
| NOname a răspuns:

La inceput am sters istoria browser-ului (Safety -> Delete Browsing History), asa cum m-a sfatuit @secret (multumesc!), insa n-a fost suficient, problema nu s-a rezolvat. Nu puteam sa mai trimit absolut nici un raspuns. Era groaznic. rolling eyes Probabil, in timp TPU a devenit prea mare, prea greoi pentru capacitatile limitate ale Explorer-ului.
Iar acum mi-am instalat Google Chrome si totul merge struna. Cu toate ca ma obisnuisem prea mult cu Internet Explorer si n-aveam chef sa-l schimb, ma bucur, ca pana la urma am facut-o. Asa viteza n-am mai avut niciodata. Totul parca zboara. big grin Si interfata de lucru este mult mai mare, mai aerisita. Super!
@cberax2003, @ioandelasal, @Dannyjj, @secret, @Liviu222, @MANDY, va multumesc mult de tot pentru sfaturi! Singura chiar nu m-as fi gandit niciodata, ca browser-ul meu poate fi de vina. Multumesc!

P. S. O sa-mi ia ceva timp pana ma obisnuiesc cu Google Chrome, insa deja stiu, ca va fi una dintre experientele placute. E ca si cum as trece de la Dacie la BMW. E ceva diferit, neobisnuit, uneori chiar incomod, dar extrem de frumos, placut, satisfacator. smug

NOname
| NOname a răspuns:

@anonim, in coltul stang, unde iti apare, scris cu albastru, "Contul tau", apasa putin mai jos pe "Nu am cont", iar de acolo te vei descurca, iti ramane doar sa te inregistrezi, nu este deloc complicat. Dupa ce vei avea un cont, vei putea sa gasesti intrebarile/raspunsurile tale mult mai usor/rapid. Succes si numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai calmă că și eu am aceste probleme, sunt din server.
Am de asemenea descărcat Mozilla Firefox și Google Chrome, și tot îmi fuge imaginea, îmi dă eroare, etc.
O zi bună.
Pa, pa.

| 1Q a răspuns:

Cred cai de la net sau de al pc

Răspuns utilizator avertizat
| mircea a răspuns:

Sar putea sa fie cam trei cauze :
1. Internet Explorer este o versiune veche pe care serverul nu o mai suporta;
Solutie : ia de pe net Mozilla Firefox in loc de internet Explorer, de exemplu.
2. calculatorul este virusat si in curs de dus la reinstalat Windows!;
Solutie : fuga la un centru IT pentru devirusare/reinstalare Windows.
3. site-ul TPU are si el probleme de upgrade cu serverul propriu
Solutie : nu este

| HaiHui4Ever a răspuns:

Schimba browserul. Poti pune Mozilla Firefox sau Google Chrome. Internet Explorer este un gunoi care trebuie aruncat.

| Liviu222 a răspuns:

Probabil ti-a intrat un mic virusel de cand ai accesat acea pagina...Cum au zis si ceilalti schimba-ti browserul de internet si incearca sa nu iti incarci computerul cu toate porcariile.
http://www.mozilla.com/ro/ aici gasesti link-ul de download. Pentru mai multe detalii despre cum ai putea sa iti optimizezi viteza comp tau da-mi un PM si te voi ajuta cu placere;)

| MANDY_2679 a răspuns:

Si mie mi se blocheaza foarte des sad
se inchide. si apare fereastra de opera. trimite/nu trimite raportul.etc
oh go on merge greu.

| 20.mvf a răspuns:

Buna, n-am citit celelalte raspunsuri, dar sa-ti explic. Din cauza conexiunii proaste, sau a supra solicitarii serverului, timpul de raspuns intre calculatorul tau si server e mare, asa ca scripturile js nu se mai incarca corect si site-ul nu mai functioneaza ca inainte (butoanele nu mai merg, etc). Deci tot ce poti sa faci tu, e sa-ti pui un browser mai bun, recomandat Chrome sau Firefox. (download Chrome - scrii pe Google). Dar daca conexiunea la net e proasta sau serverul e supra solicitat, imi pare rau, dar nu prea poti face nimic.
Succes, numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu m-am confruntat cu acest gen de probleme si apreciez ca este din cauza faptului ca, site-ul are anumite probleme, nu se puteau urmari raspunsurile date, nu se puteau trimite raspunsuri si revenea mereu la pagina de e-mail de unde porneam.
Am incercat si pe cele 2 browsere nominalizate de ceilalti useri, ce ti-au raspuns la intrebarea ta, dar nici atunci nu a fost mai facila, cu mult, navigarea pe TPU.
Cred ca trebuie sa avem rabdare ca sa se faca o marire a capacitatii bazei de date actuale a TPU, luand in considerare ca avem peste 90. 000 de useri, in momentul de fata, iar capacitatea calculatorului cred ca nu este dimensionata la cerintele actuale.
Noi suntem insa consecventi si vom astepta ca "ziua" de maine sa fie mai buna pentru toti userii.
O seara placuta si "navigare" usoara pe site.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am nevoie de ajutor de la un expert TPU din ce cauza eu scriu intrebarea dar nicaieri nu mi-o gasesc si nici raspunsurile efectiv nu mi se publica faptul ca trimit anonim influenteaza asta? trimit anonim deoarece nu am cont cum se face contul? eu sunt noua pe TPU si va rog sa ma ajutati! si eu vreau sa pot pune intrebarile si sa pot raspunde va rog sa ma ajutati!