| radicalthinker a întrebat:

Ştie cineva cum funcţionează un antivirus? Cu toate că am instalat Avira, tot am luat un virus de pe Internet. Care să fie cauza? Nu ar trebui ca un antivirus să "omoare" viruşii?

Răspuns Câştigător
| jeanlucpicard a răspuns:

Bai radicale, chestia cu virusii nu e asa simpla cum cred unii - iti instalezi programul si gata - trebuie' sa mai ci citesti si sa inveti cate ceva...

uite un articol bunicel aici:
http://www.scientia.ro/......virus.html

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

E exact ca un vaccin, depinde pentru ce tip de virus a fost conceput. Sunt antivirusi foarte buni pentru o larga varietate de virusi. Dar mereu apar altii care trec pe langa.

| cosmon a răspuns:

Pai e simplu, un antivirus monitorizeasa permanent fisierele cheie din windows dar si restul de fisiere si atunci cand gaseste ceva suspicios te anunta si daca e suficient de puternic il sterge daca nu doar il va bloca pentru o perioada scurta de timp! Cand ii dai tu sa scaneze el va cauta mult mai amanuntit prin sistem dupa fisierele posibil modificate de virusi sau infectate! Cand isi ia update-uri de pe net nu face decat sa actualizeze baza de date cu toti virusii care au fost descoperiti pana in momentul respectiv!

| alex2009 a răspuns:

Trebuie sa intelegi un lucru anti-virusul perfect nu exista si nici nu va exista trebuie sa le testezi pe toate anti-virusurile pe priopriul pc si care ti se va parea tie cel mai bun pentru pc-ul tau pe acela i; vei folosi uite aici un site www.faravirusi.com aici gasesti toti anti-virusi care sunt pe piata si isi fac reclama la noile produse acestia sunt cu licenta dar sunt gratuiti pentru ca isi fac reclama la produs poti sa gasesti anti-virus gratuit de la 3 la 6 luni daca ai noroc poti gasi chiar si pe un an gratuit. Daca ai un anti-virus preferat il cauti acolo unde scrie search.

| andreiyo50 a răspuns:

Avira e un antivirus destul de bun. El distruge virusii insa exista si virusi foarte puternici care nu pot fi distrusi foarte usor. Cea mai buna solutie: formateaza partitia cu virusi si ai scapat. Sfat: pe viitor ai grija pe ce site-uri intrii si ce descarci.

| adi4ever a răspuns:

Avira trebuie updatat din 3 in 3 zile asa il am si eu daca nu ii dai update el apare ca instalat da nu mai detecteaza virusii sper ca te-am ajutat

| roksy a răspuns:

Toti virusii au un nume, dupa asta ii detecteaza antivirusii, daca a aparut unul cu o denumire noua si in antivirus nu e mentionata nu il recunoaste, cred ca asta s-a intamplat la tine, ca sa poti scapa de aceste probleme ar trebui sa iei update la antivirusul tau de pe siteul lui ca sa stie tot ce apare nou (denumirile) sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un antivirus functioneaza bine si protejeaza calculatorul
trebuie sa faci mereu un UP-DATE de pe Internet = actualizarea la zi a imbunatatirilor create de autorul antivirusului respectiv
aici poti discuta despre Avira in franceza http://forum.avira.com/....../index.php
sau engleza http://forum.avira.com/....../index.php

CE NU MERGE de fapt? faci zilnic acea actualizare? trebuie sa faci si o scanare a PC-ului! sau macar sa programezi pe automat, ca altfel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine nu stiu am incercat sa iau un antivirus nou ...Deci l-am sper pe cel vechi...Si nu mai mere nici unustraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui dar da ca nu-i optiunea corecta el ar putea sa ti mai adauge niste virusi

| jessyka_9063 a răspuns:

Cred ca ai dat u ca nu te intereseaza sau ceva de genul asta ca asa imi apare si mie si nu mai instalez nimic daca imi scrie asta cred ca asta este cauza

| bazadedate a răspuns:

Cum ma ca daca bagi in continuare virusi normal ca nu poate sa il elimine.