| Alecsandriii a întrebat:

Stie cineva cum imi pot sterge complet fisierele de car enu mai am nevoie din PC? Sau cum imi sterg virusii acestia pe care ii iei dupa ce descarci diferite chestii sau intrii pe site-uriciudate (nu ma refer la filme pentru adulti happy happy happy ). Deoarece PC-ul meu a inceput sa mearga mai greut...
Ofer funda, bineinteles

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai ai 2 optiuni, prima este sa reinstalezi Win si a doua, daca chiar tii la Win-ul actual, folosesti utilitare de curatare.
Eu folosesc CCleaner pentru fisiere reziduale, cache, etc. si IObit Uninstaller pentru dezinstalarea programelor, are si o functie de stergere definitiva a fisierelor de pe disc.
Poti verifica pe VirusTotal daca site-urile ciudate contin malware si etc.
Iar dupa ce instalezi noul Win poti la interval de o saptamana sa defragmentezi partitiile, dar si utilitarele de mai sus pot fi utilizate pentru a-l readuce la un "nou inceput".

| gelu1970 a răspuns:

Ruleaza malwarebytes free si elimina tot ceea ce iti detecteaza.
rulezi apoi Zemana trial si elimini tot ceea ce iti detecteaza.
in final instaleaza un antivirus cu o detectie buna.
dintre cei free poti alege bitdefender free sau kaspersky free.
bitdefender consuma ceva mai putin decat kaspersky.
bafta.

| Samariteanul a răspuns:

Te duci la setari, dai setarile avansate si stergi din coche-uri, sau daca ai de sters ceva din pc, dai shift delete si se va sterge definitiv.(nu-l mai poti gasi dupa)

| BostanDaniel1974 a răspuns:

In primul rand curatati disku acolo iti curata si iti elimina erorile din pc

| IFeelS0Alone a răspuns:

Cea mai sfanta solutie este o reinstalare de windows. Hard diskul se formateaza complet (absolut toate fisierele sunt sterse), windowsul o sa se miste mult mai ok deoarece dispar programele si fisierele ce il ingreunau, jocurile si aplicatiile o sa ruleze mai fluent. Zi faina!