| Derosa a întrebat:

Stie cineva cum se conectează un calculator cu unitate ce are windows 7 cu chestia asta? https://pin.it/y7jcnfwh2rkxoo

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o unitate wi-fi exterioara, care se poate conecta ORI printr-o mufa de retea, ORI printr-o mufa USB (la calculator). In nici un caz nu se conecteaza ambele cabluri deodata!

Daca Windows nu-l recunoaste, atunci trebuie instalate driverele pentru dispozitiv (ori de pe CD-ul dat langa el, ori descarcate de pe site-ul producatorului).

| anonimg a răspuns:

Este un adaptor wifi (dar model vechi si slab la viteza de internet).
Aparatul iti cauta retele wifi(wireless) si te ajuta sa te conectezi la una din ele, dar numai daca acea retea nu are parola sau ii cunosti parola.
Pasul 1: introduci cd-ul de instalare. Dupa ce s-a instalat, cd-ul va iesi singur. Sau daca nu ai cd-ul de instalare, descarci link-ul de aici: http://en.vonets.es/products/VAP11G/
In josul paginii de mai sus este primul link de la sectiunea "DOWNLOAD".
Pasul 2: introduci in pc cele doua cabluri ale aparatului: cel de internet si cel usb (nu folosesti incarcatorul).

Pasul 3: deschizi un browser de internet (internet explorer, mozilla firefox, etc). In bara de adresa scrii ce este scris pe spatele acelei chestii albastre unde scrie "Config". Si incepi cu http...; dupa care apesi pe tasta enter ca sa te duci pe site-ul care l-ai scris in bara de adresa.

Pasul 4: Se deschide fereastra cu retele gasite, si selectezi una din ele; ori ii sti parola acelei retele wireless(wifi), ori nu are parola.
Deci daca nu stii parola de la o retea, sau nu gasesti vreuna fara parola, atunci te chinui degeaba.
Uite si un videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=QQ86ozBWRmE

Alte aparate de felul acesta sunt mai rapide la internet si se conecteaza mai simplu. Exemplu:
https://www.emag.ro/......priceasc/c

| Derosa explică (pentru anonimg):

Da am internet in casa si îi stiu parola, dar nu am inteles faza cu cd, nu am cd re la el, deci un trebui să fac?

| Derosa explică (pentru anonimg):

Precizez ca nu am deloc acces la internet pe calculatorul la care vreau sa il pun si ca este calculator cu unitate nu laptop

| NLS a răspuns (pentru Derosa):

Descarci asta
VAP11G WiFi Bridge Configured Tool (5.62 MB)
din linkul dat de anonimg (rubrica Downloads), si il instalezi.

http://en.vonets.es/products/VAP11G/#VAP11G-specs

**Nu trebuie sa il descarci neaparat prin acel PC, poti descarca fisierul pe telefon, si sa il copiezi apoi de pe telefon pe PC.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

### Scrie clar in descrierea produsului la ce foloseste mufa USB. Inlocuieste un cablu de alimentare (cablul pe care l-ai conecta la priza).
Deci trebuie conectate ambele, semnal primeste doar prin mufa RJ45, curent primeste prin USB (in loc de cablu).

Vonets VAP11G WiFi Bridge allows a WiFi connection in devices that only have RJ45 network port. Its simple setup, in 2 minutes. Need feeding between 5V and 15V obtainable USB port or external power supply.
The new addition of a USB wire is to connect a computer (desktop, laptop) for power, no need extra power adapter.

| anonimg a răspuns (pentru Derosa):

Că este unitate de calculator sau laptop, este același lucru în cazul de față.
Sunt mai multe operații de făcut acolo, și tu trebuie să chemi un specialist, sau măcar prin telefon să te ajute o persoană cunoscută.

Tu poți să faci Tethering prin usb cu telefonul tău mobil? (Adică să conectezi telefonul la pc prin cablul de date).
Dacă nu știi, spune-ne ce model de telefon ai.
Pentru că dacă poți să conectezi telefonul la pc și să intri pe internet, atunci este mai ușor să intri la adresa următoare: http://en.vonets.es/products/VAP11G/#VAP11G-downloads
Și de aici să descarci în PC fișierul care se numește: "VAP11G WiFi Bridge Configured Tool" (5. 62MB).
Acest fișier trebuie obligatoriu să ajungă în PC ca să fie instalat, deoarece el înlocuiește CD-ul pe care nu-l mai de la aparatul acela.
Ai 3 variante ca acel fișier să ajungă în PC:
1. Folosești funcția de Tethering prin usb cum am zis mai sus;
2. Descarci fișierul în telefon și apoi îl descarci în PC;
3. Cea mai ușoară metodă: descarci fișierul pe un stick usb de la un alt PC/laptop și îl pui în PC la tine.
Acel fișier trebuie instalat în pc-ul care vrei să conectezi dispozitivul.

| Derosa explică (pentru anonimg):

Am făcut varianta cu stick-ul. Am luat laptop-ul meu ce are internet apoi am debarcat acel fisier pe care l-am pus pe stick. L-am băgat în calculator, mi-a apărut și iconita cu fișierul am incercat sa il deschid pentru a face setările si nu intra imi da eroare. Am deschis fișierul și pe laptop, iar laptopu-ul e mai nou dar cu toate astea tot nu functioneaza. Ma gandesc ca poate e un link vechi de nu functioneaza, ce as putea sa îi fac?

| anonimg a răspuns (pentru Derosa):

Fisierul pe care l-ai descarcat este bagat intr-o arhiva winrar.
Descarci gratis winrar de aici: https://www.win-rar.com/predownload.html?spV=true&f=winrar-x64-571ro.exe
Apoi instalezi programul winrar si dai un restart la pc.
Dupa aceea te duci la fisierul care nu il poti deschide, il bagi singur intr-un folder, si dai clic dreapta pe el-> extract here(extrage aici). In felul acesta ai scos fisierul din arhiva winrar.
Apoi instalezi fisierul respectiv (recomand un restart la pc dupa instalarea acestui program); si continui pasii mai departe cu conectarea dispozitivului la pc.

| Derosa explică (pentru anonimg):

Pot face asta pe laptop, iar apoi pun fișierul pe stick si il bag in calculator?

| anonimg a răspuns (pentru Derosa):

Da, poti sa scoti fisierul in laptop si apoi sa il transferi pe pc; apoi il instalezi in pc. Recomand un restart dupa aceea.

| Derosa explică (pentru anonimg):

Am reusit într-un sfârșit sa il activez, acum internetul merge. Multuemesc tuturor m-a ajutat mult.

| Bizon95 a răspuns:

De connectat e, evident, bagi mufa de retea in gaura de retea, si apoi usb-ul intr-un usb liber
DAR
IN ORICE CAZ iti trebuie program de configurare, calculatorul NU are cum sa detecteze in nici un fel respectivul device, din cauza ca mufa UTP (de retea in calculator) nu are detectie cum are USB-ul

insa vad ca NLS ti-a dat niste link-uri destul de clare, iar in josul paginii sunt downloads, daca nu ai CD la el, aia e singura solutie

insa in orice caz, nu stiu de unde ai luat PROSTIA aia de device, si nici cine si de ce ar produce asa ceva, dar mai bine iti iei o placa wifi kioara care se infige direct in usb si ai MULT MAI PUTINA BATAIE DE CAP decat cu prostia aia super-exotica

si mai e si veche, antica si de demult... are numai G, iar standard-ul N e deja disponibil de peste 10 ani (deci merge si lent)

| xzawn17 a răspuns:

Salut,unitate are mufe si poti acolo sa pui microfonul. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Bula a răspuns (pentru xzawn17):

Ce microfon? laughing