| yonutu555 a întrebat:

Stie cineva daca exista posibilitatea sa se arda sursa corsair 550w la urmatoarele :
Placa video AMD R9 380
Procesor i7 3700 8 nuclee
Placa baza Asrock h77 pro4/mvp
Carcasa njoi 6 ventilatoare 120mm luminate
Tastatura si mouse luminate am2
Volan G29 pedale schimbator
Joystick pentru avioane
Casti
As vrea sa stiu daca ma tine macar 2 luni pana achizitionez o sursa de putere mai mare certificata 80+ mentionez ca nu am nici un fel de probleme restarturi sau sacadari

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai chill breh, sistemul tau haleste maxim-maximorum 370 W.

| anonimg a răspuns:

Merge fără probleme. Dar ce faci cu 6 ventilatoare?! Sunt prea multe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Decit doua si bune, mai bine multe si proaste. Are carcasa nJoy, ce vrei...
@NLS: R9 380 haleste 190 W, nu 235. Sau poate ma uitasem eu aiurea. Unde ai gasit tu ca haleste 235? Poate daca ii dai OC de sar bitii din ea sa ajungi la 235.

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai gresit destinatarul... ^_^

| NLS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cu OC e consumul ala, in load fara OC e ~180

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Da, asa da.

| NLS a răspuns:

Volanul si joystick ul au alimentare separata, nu consuma curent din sursa.

AMD R9 380 consuma maxim 235W si are nevoie de o sursă de 500W care să aibă minim 28 amperi pe rail

Procesorul mai mult de 80-100W nu consuma in nici un scenariu.

Placa de baza si celelalte componente (ventilatoare, HDD, benzi LED) - inca 80W

| yonutu555 explică (pentru NLS):

Am uitat sa mentionez ca am 3 monitoare pe placa video, m-a speriat cineva ca o sa se arda ca am prea multe pe 550w

| Al3x998 a răspuns:

Te tine. Eu am un corsair VS550 si tine un GTX 1070 Ti, un i5 8600k, 6 ventilatoare la carcasa rgb, 2 hdduri, 1 ssd etc.