| drakudark a întrebat:

Stie cineva daca laptopul meu are un tb memorie si imi cumpar un SSD o sa pierd memoria respectiva? Si imi puteti explica cum ar trebui sa folosesc SSD- ul?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Laptopul nu are memorie de 1TB, ci hard disc de această dimensiune. Dacă pui un SSD *alături* de cel deja existent, atunci se adună capacitățile de înmagazinare a informației; dacă îl pui *în locul* celui original, o să ai cât scrie pe noul tău SSD (128; 256; 512 MB sau 1 TB).
SSD-ul îl folosești fix la fel cum folosești discul actual.

3 răspunsuri:
| drakudark explică (pentru mihai69):

Pai pot sa am in acelasi timp si SSD si hard disc? Si mi ar imbunatatii calitatea functionarii laptopului?

| mihai69 a răspuns (pentru drakudark):

La unele laptopuri, se poate. Dacă nu direct, măcar înlocuind unitatea optică cu un sertar special pentru hard disc.
Și, dacă îl pui ca disc principal (pe care rulează s.o.) - atunci se va îmbunătăți semnificativ viteza de funcționare a laptop-ului tău.

| drakudark explică (pentru mihai69):

Nu am unitate optica, doar porturi usb