| GulDan a întrebat:

Stie cineva daca merita sa faci Facultatea de arte plastice, la grafica?

Unii imi spun:Cu arta mori de foame iar alti zic ca castigi o gramada de banii!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate facultatile merita, atata vreme cat inveti pe rupte si ai vointa sa ajungi cineva in viata!
Daca faci o facultate doar pentru ca unu a ajuns doctor docent in nu stiu ce domeniu, nu inseamna ca tu vei ajunge la fel, pentru ca nimeni nu-ti pregateste un scaun acolo sus, cand ai terminat facultatea, pozitia aia vine dupa mult invatat, dupa note foarte mari, dupa ani de cercetare si pregatire a doctoratului si extrem de multa ore de sacrificiu.
Daca nu esti pregatit sa inveti de 9 si 10 pana la sfarsit de an universitar, nu iti garanteaza nimeni o pozitie buna in domeniul respectiv.
Daca esti talentat si hotarat sa inveti pe rupte la Facultatea de Arte, poti ajunge un pictor renumit, sau un arhitect eminent si sanse sa castigi bani cu lopata. Daca esti mediocru sau slab, doar cu putin noroc, poti prinde un job, in rest in domeniu, restul poate sa ingroape randurile somajului sau la munca de jos.
Deci, nu facultatea iti baga in buzunar bani, ci tu insuti, prin munca asidua si vointa de fier.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asa e... conteaza cat de bun esti. Daca esti bun si munca ta este apreciata faci si multi bani

| DryIce a răspuns:

Sincer cu arta chiar mori de foame

| GulDan explică:

Da eu ma refer la arta digitala nu picturi

| DryIce a răspuns (pentru GulDan):

Da acum dai in arta 3d si asa te indrepti catre informatica big grin si atunci nu mai mori de foame =) arte plastice inseamna desen pe foaie, arta 3d e altceva. Aia se invata la facultatea de design si singur acasa, joburi gasesti la asta pe freelancer.

| IoanaaaaaaaaASDF a răspuns:

Daca esti bun ..nu mori de foame, acum si depinde cat de bine lucrezi.
acu' nu stiu. daca incerci.ce ai de pierdut?
multa bafta >; d

| Anonima153628 a răspuns:

Verișoara mea a facut facultatea asta si acum, la 28 de ani, lucrează în informatică pentru ca nu a gasit niciun loc de munca.