| c0pil1n a întrebat:

Stie cineva daca pot sa modific contul de superbet deoarece buletinul mi-a expirat iar programarile incep doar peste 3 luni? Deci practic 4 luni o sa stau cu buletinul expirat si nu o sa pot sa-mi retrag suma de bani de pe cont.
In termen de 30 de zile o sa preia statul toti banii.
Se poate face ceva? Sau o sa plece hotii in tenerife cu baniibig grin

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania cartea de identitate (nu cred ca ai buletin de identitate), la care valabilitatea a expirat pe perioada starii de alerta, sunt valabile in continuare pe toata perioada starii de alerta si inca 90 de zile dupa expirarea acesteia, asa ca o poti folosi in continuare.
In acest sens sunt prevederile art.4, alin.(5) din L.55/2020, citez:
"(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."
Fata de aceasta nu trebuie sa modifici nimic si poti folosi actuala CI in continuare.