| mihai03081998 a întrebat:

Stie cineva de ce atunci cand aprind PC mi se aude infernal unitatea, adica face zgomot, nici mare, dar nici mic si asta pana mi se porneste desktop-ul, dupa dispare si PC-ul revine la normal, silentios.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

BIOS, e cel mai precis, sau poți încerca cu Specy.
Mentenanța unui calculator NU se rezumă numai la aspirarea de praf, ci se face astfel(în mare):
se dezasamblează complet sistemul, inclusiv sursa de alimentare
se desfac toate coolerele, ventilatoarele, etc
se curăță cu o pensulă moale toate componentele calculatorului; Dacă e cazul se aspiră praful, da praful nu și componentele de pe placa de bază happy.
se verifică vizual starea componentelor electronice
se verifică starea coolerelor. Dacă acestea huruie se ung cu ulei cu vaselină(atenție nu ori de care că-i bai)
se asamblează sistemul
evident se folosesc mănuși ESD și șurubelnițe conforme nu de-alea de neam prost
happy

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E normal, în special dacă pc-ul este setat pe tehnologia cum e de la AMD Cool and quiet-ul, și se datorează testării stării hardware-ului, testare ce are loc în timpul P.O.S.T.-ului și secvenței de boot a calculatorului, comandă inițializată de BIOS.Succes

| mihai03081998 explică (pentru DeyCj):

Pai "uruie" coolerul ala, frate. Nu imi facea asa, din octombrie a inceput.

| DeyCj a răspuns (pentru mihai03081998):

Se mai umplu de praf și componentele și de asta e bine să efectuezi mentenanța calculatorului. Dacă nu știi cum și mai ales dacă nu ai cu ce s-o faci, mai bine apelează la un specialist, da specialist ce crede doar el că se pricepe(vecinu, o cunoștință, etc)

| mihai03081998 explică (pentru DeyCj):

De aspirat il pot aspira si eu. L-am aspirat odata si dupa tot imi facea asa. Adica imi era ca sa nu se strice sau sa fie de la sursa, sa nu mi se arda si alte chestii. Adica ma gandeam la tot ce-i mai rau.
CU ce program pot vedea starea componentelor din PC, adica sa vad daca ruleaza tot bine sau ceva?

| mihai03081998 explică (pentru DeyCj):

Mda, mai bine il duc la unul de face treaba asta des si se pricepe mai bine, mai exact un specialist. Din grija de a nu strica ceva, s-ar putea chiar sa stric. happy
Mersi frumos!

| DeyCj a răspuns (pentru mihai03081998):

BIOS, e cel mai precis, sau poți încerca cu Specy.
Mentenanța unui calculator NU se rezumă numai la aspirarea de praf, ci se face astfel(în mare):
se dezasamblează complet sistemul, inclusiv sursa de alimentare
se desfac toate coolerele, ventilatoarele, etc
se curăță cu o pensulă moale toate componentele calculatorului; Dacă e cazul se aspiră praful, da praful nu și componentele de pe placa de bază happy.
se verifică vizual starea componentelor electronice
se verifică starea coolerelor. Dacă acestea huruie se ung cu ulei cu vaselină(atenție nu ori de care că-i bai)
se asamblează sistemul
evident se folosesc mănuși ESD și șurubelnițe conforme nu de-alea de neam prost
happy

| Cristian_Denis_1999 a răspuns:

E normal sa faca asa pana apare desktopul, toate fac asa cand se aprind, ventilatoarele fac asa.