| elcosmin a întrebat:

Stie cineva de ce de fiecare data cand pornesc calculatorul e fundalul negru? Adica nu are wallpaper.

Specific ca a fost foarte tare virusat (80 si ceva de virusi) dar am bagat antivirus si acum merge bine, mai vine din cand in cand cate un virus nu stiu de unde dar antivirusul il scoate.

Intrebari:
1.dc se ramane fara wallpaper
2.de unde vin virusii respectivi daca nu instalez nimic?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

1. Cel mai probabil varianta da de Windows are o licenta greyed, sau folosita si de altcineva, sau nu ai licenta pe el sau ai OEM si ai schimbat placa de baza etc. Sunt multe chestii si multe variante sa faci sa dispara asta, in functie de sistemul de operare.
2. Nu exista sistem de operare PERFECT, intotdeauna exista brese. Si simplul fapt ca ti-a aparut un pop-up, daca i-ai dat allow la flash player, sau chiar de nu ia-i dat, in functie de script, de site etc, el poate sa se raspandeasca in pc-ul tau, indiferent ca ai sau nu antivirus. Nimic nu iti ofera protectia 100% (nici macar ideea de a-l deconecta de la internet). E o diferenta intre un "virus" ce chiar e "virus" si se imprastie ca un "virus" si ceea ce antivirusul tau il detecteaza ca fiind "virus"; nu inseamna ca ce ti-a gasit este sau nu virus.

| ziftode a răspuns:

Daca aveai 80 si ceva de virusi, atunci trebuia sa reinstalezi windows-ul, ca nu ti-ar mai fi mers nimic de nimic, ca sa nu iti spun ca la atati virusi, unul dintre ei ti-ar fi sters tot din calculator, DOAR DE PLACERE, insa mult mai probabil ca unul ti-ar fi encriptat tot si ti-ar fi cerut bani de, decriptare.

pun pariu ca ai pus un program de "scanare" luat de pe net, care ti-a spus "CE BINEEEEEE, TI-A FACUT EL SI TI-A CURATAT 231451436254 DE VIRUSI", dupa care te-a infectat el insusi CU MULTE, MULTE RECLAME, iar fiecare calculator e "infectat" cu diverse chestii care sa dea reclame (pana si cookies pot fi considerate asta, de unele programe), intrebarea nu e ce reclame primesti cand deschizi anumite pagini, intrebarea e ce programe ai active care stau tot timpul, si te umplu, iar "am gasit 499 de virusi la tine in calculator, nu vrei sa instalezi nenorocirea noastra de program plin de reclame, ca sa scapi de ei" e cea mai veche inselaciune de pe internet!

cat despre wallpaper, doua motive imi vin in minte: 1. windows pe duca (a avut grija programul ala sa te "scape" de virusi si apoi sa iti strice windows-ul), sau 2. scoaterea wallpaper-ului este cea mai standard optiune de imbunatatire a vitezei cand folosesti un program de remote control (VNC, TeamViewer, RealVNC CONNECT, AnyDesk, etc.), tu nu folosesti asa ceva? nu lasi pe nimeni sa intre la tine in calculator? atunci, poate o face, cineva fara sa stii tu

| elcosmin explică (pentru ziftode):

Dragutule, am folosit avira. In carantina apareau 80 de virusi, deci calculatorul meu abia isi mai misca sageata. Nu ai cum sa mi spui ca nu avea cum sa aiba atatia

| ziftode a răspuns (pentru elcosmin):

1. Avira si tragi apa la WeCeu
am avut pe vremea lu' pazvante, troianul SubSeven, cu toate tool-urile (infectare, control, etc.) cei care l-au facut l-au facut public dupa ce s-au saturat de el, si l-am pus pe un calculator cu Avira... activ, si a mers binemercic, nu a gasit nimic, nimic, si puteam sa fac ce voiam la calculatorul ala, de atunci nu am mai pus Avira, NICIODATA

2. "dragutule" ai spus ca ai avut 80 de virusi, asta insinueaza ca au fost toti activi in acelasi timp... nu ca au fost in carantina, ca ai instalat anti-virusul acum 15 ani si nu te-ai uitat niciodata in carantina, pana atunci

3. "DRAGUTULE", virusii din carantina unui antivirus NU SUNT ACTIVI IN NICI UN FEL IN CALCULATOR, de aia se numeste CARANTINA!
adica, MAI EXACT, daca ii stergi din carantina NU AI NICI UN FEL DE IMBUNATATIRE A CALCULATORULUI!

| Csander a răspuns:

Ai copie piratata de Windows care probabil este si neactivat. De altfel e posibil ca sa nu sters multi virusi ceea ce suce la multe schimbari ale sistemuluiC chiar si la furtl datelor.

| elcosmin explică:

Aa nu am specificat faptul ca la fiecare oprire ma pune sa fac update-uri