| libionq a întrebat:

Stie cineva de ce nu mi se invarte ventilatorul din pc? Sta aprins pnm e rosu dar nu se invarte. Oare de ce? Stie cineva?

1 răspuns:
| SzaboZolltan1997 a răspuns:

Dupa putinul timp de folosinta nu cred ca ventilatorul este gripat. Ventilatorul sursei este controlat cu temperatura printr-un termistor pus pe radiatorul diodelor redresoare plus alte componente. Problema este la partea electronica de alimentare a ventilatorului. Temperaturile pe care le cititi nu au nici in clin nici in maneca cu temperatura sursei. Nici nu puteti monitoriza temperatura ei pentru ca nu se poate asa ceva (nu are senzor, nu are nici o iesire de monitorizare etc). TRIMITETI URGENT LA GARANTIE.