| nastasirobert a întrebat:

Stie cineva de la ce provin erorile numite "Dll-uri", am windows 7 si primesc tot felul de erori, cand incerc sa descarc un dll sa il repar apare altul, de la ce provin aceste erori? si pot sa scap de ele cu o reinstalare de windows? sau este din cauza dotarilor Pc-lui?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

DLL-urile nu sunt erori ci pot avea erori. Un DLL este o bibliotecă care conține cod și date care pot fi utilizate de mai multe programe în același timp. Daca nu sunt date de un virus, citeste aici: http://www.go4it.ro/......t-5958791/
Daca sunt date de un virus trebuie facuta o curatare a sistemului cu Bitdefender online si Malwarebytes. Le gasesti pe internet.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fisierele ".dll" sunt sub-programe folosite de dierite programe instalate.
Erorile apar, de regula, cand o versiune de fisier dll nu pasuieste cu programul care vrea sa-l foloseasca (de exemplu: un program nou ar folosi un fisier dll vechi, care nu contine o instructiune ceruta).
Daca descarci un fisier dll sa inlocuiesti pe cel existent, atunci trebuie sa folosesti o versiune mai noua decat fisierele programului folosit.

| xSega a răspuns:

Depinde ce ai instalat pe pc, unele vin de la jocuri când sunt pornite și dau eroarea aia dar la altceva eu nu am întâlnit

| FordMustang a răspuns:

Reinstaleaza windowsul.

| Haraga_Mihai_1995 a răspuns:

Alut, poti scapa de ele si cu o instalare de windows care este pre-activat. Daca totusi vrei sa il pastrezi pe acesta, descarca DLL Fixer. http://download.cnet.com/Free-DLL-Fixer/3000-18512_4-76091325.html