| HoriaRBK a întrebat:

Stie cineva niste trucuri in care imi pot mari viteza de internet pe PC? Tin sa va anunt ca sunt pe DESKTOP cu adaptor de WiFi!
Asa ca browser navighez OK! Dar vreau ceva care sa ma ajute sa downloadez lucruri mai repede!

http://prntscr.com/o9zfda

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca ai banda "limitata", sau viteza din hdd sau oriunde altundeva, slabe sanse; mai ales daca locul din care tragi are banda de upload mica, sau putini "seederi"; poti incerca trucuri de genul:
https://www.youtube.com/results?search_query=increase+internet+speed

| Algo098 a răspuns:

Cred ca limitarea e de la adaptorul WiFi sau chiar si de la router. Prin cablu ar fi solutia cea mai ieftina de marire a vitezei. Daca nu se poate prin cablu, atunci trebuie un adaptor mai performant. Depinde si de router. Daca e slab, trebuie schimbat si el.
De exemplu, eu la laptop cu adaptorul din el pe 2, 4GHz prind o viteza de 45 Mbps, pe telefon care merge si pe 5GHz, prind 96Mbps, iar prin cablu prind 500 Gbps cat e maximul pe retea.
Deci, conteaza totul, reteaua, routerul, adaptorul, hard disk-ul. Daca reteaua poate mai mult, trebuie verificat cum merge prin cablu si daca poate mai mult, atunci fie se trece pe cablu - e o solutie si ieftina si stabila, fie se cauta adaptor si router daca e cazul mai bune. Probabil ca pe 5GHz se obtin viteze mai mari decat pe 2, 4GHZ.