| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Stie cineva un program care poate îmbunătăți o imagine de pe o camera de supraveghere care nu este destul de clara?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista programe speciale de imbunatatire a calitatii imaginilor statice sau dinamice, folosite de unele institutii foarte bine finantate. Costul acelor aparaturi cu soft specializat dedicat pot costa sute de mii de dolari si nu se folosesc pe sisteme comune (cum sunt Windows, iOS, etc.).

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Serios? Urmaresc in Olanda emisiunea cu identificati faptasul a Politiei olandeze si pot sa-ti spun ca multe imagini arata ca si cum ar fi fost filmate cu gioarse. Nici ei nu pot face din rahat bici. Chiar si alea care zic ei ca le-au facut "upgrade". Nu poti recrea o informatie care nu a fost captata.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Exista algoritmi (si programe) care pot genera punctele intermediare (de trecere) intre doi pixeli cunoscuti.
Calculele se fac pe toate nivelele RGB, iar la reconditionarea unei imagini se face aceasta procedura spre fiecare pixel alaturat fiecarui pixel, in mai multe treceri + corectii. Evident, aceasta prelucrare se face in format RAW (nu in jpg sau alte comprimari).
Deoarece este vorba de un numar imens de calcule, procedura necesita chiar mai multe procesoare puternice, care "lucreaza" impreuna. Evident, si sistemul de operare trebuie sa fie special, intrucat Windows-ul ar ocupa prea tare resursele... big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Stiu ce e upscaling, dar... garbage in, garbage out.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Ai un demo pe https://deep-image.ai/

Politistii olandezi se chinuie saracii ore-ntregi sa imbunatatesca o filmare si tot arata majoritatea ca vai de ele, zici ca au fost facute cu o camera de doi bani.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Da, nu este chiar ca si in filme.
Daca se incearca imbunatatirea inregistrarii RAW (necomprimat, in pixeli), atunci rezultatul poate fi chiar foarte bun.
Insa, daca inregistrarea a fost deja comprimata (de exemplu in jpeg sau mp4 etc.), atunci este aproape imposibila chiar si restaurarea calitatii originale.

| PainTech a răspuns:

Nu e ca in filme. Imaginea pe care o ai pe aia o ai, eventual cu un noise reduction care nu face mare lucru.

Vrei imagine mai bună cumpără o camera mai bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programul se numeste eMAG, sau olx. De acolo poti lua o camera noua!