| teo530 a întrebat:

Stiti cum se verifica ramul unui stick? Vreau sa vad cati gb am pe un stick si daca sunt ocupati, cu ce. Puteti sa imi explicati fiecare pas ca sunt paleta rau happy

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu exista RAM pe stick.

Bagi stickul in pc (daca nu scrie pe el). Mergi la "This PC" dai click dr pe stick > "properties" si acolo la "free space" scrie.

| teo530 explică (pentru DoarBogdan):

Am dat pe acest pc si am urmatoarele variante: descarcari, documente, poze, video-uri, desktop, muzica, disc local c, d, si e si unitate dvd-rv. nu scrie nimic de stick, deci pe ce sa dau?
scuze daca iti dau dureri de cap

| DoarBogdan a răspuns (pentru teo530):

Bagi stickul si o sa vezi ca apare o noua partitie. Intre D si E sa te uiti. Sau alta noua. Pe aceea o sa dai.

| anonimg a răspuns:

Un stick de memorie nu are memorie ram, ci doar memorie de stocare.
Doar o masina de calcul are memorie ram: cum este telefonul, pc-ul, laptop-ul...
Deci doar unde exista un procesor acolo exista -si este nevoie de- memorie ram.
Stick-ul este la fel ca un ssd, hdd sau card de memorie: adica doar stochezi anumite fisiere pe el.
Memoria ram ajuta doar la prelucrarea informatiei (cand pui masina de calcul sa execute ceva), dar nu la stocarea informatiei sau a fisierelor.

| nicu991 a răspuns:

Vrei sa verifici capacitatea reala a unui stick usb? Poti folosi programul H2testW. Programul respectiv scrie fisiere pe stick dupa care le citeste pentru verificarea integritatii.
Alt program care face cam acelasi lucru este FakeFlashTest.

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Click dreapta si proprietati