| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo carte despre securitatea internetului si despre cum ne putem feri de hackeri ( nu vreau o carte foarte greoaie si cu multe detalii, sa fie una sa o citeasca tot omul)?

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

laughingpoti sa folosesti ce secret folder vrei tu pur si simplu dai consimtamantul ca aplicatie sa iti foloseasca telefonul total, asta inseamna si daca telefonul e stins poate face poze asculta convorbiri trimite date, eventual sa ii scoti bateria atunci laughingde ce crezi ca ii zice SMART PHONE? crezi ca aplicatiile ce le rulam noi au nevoie de atata putere?laughingnu dar subaplicatiile au nevoie de putere mare de procesare +aplicatii ce le rulezi tu, deci e nevoie la dublu

8 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Cu toate antivirusurile din lume simultan nu ai putea scapa de un hacker. ativirusurile sunt o porcarie is bune daca esti incepator intrale internetului.

| SD_5363 a răspuns:

Cel mai simplu fara carti e sa iti bagi un antivirus., spre exemplu BitDefender 2015 total security e destul de bun

| claudiaptpr a răspuns (pentru SD_5363):

Am uitat sa specific ca vreau sa stiu si cum pot fi in siguranta si pe telefon, sa ma feresc si pe telefon de hackeri. Imi recomanzi vreun program pe Android?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru SD_5363):

Da? si cum se face ca tu ai unl din cele mai puternice virusri din ultima vreme?
flassh playerul are unul din cele mai puternic virus la ora actuala practic virusul se duce direct in cipsetl de la bios deci poti sa faci 100000000 de formatari 10000000000 de antivirusuri, alt exemplu in harduri ssd si sshd sa implementat o tehnologie de prin 2009 un fel de remote adica are aces 100 la hdd tau poze etc etc. practic hddul tau poate trece usor de orce antivirus pentru ca e hardwer laughing sa iti mai zic? routerele /swichurile au iarasi aceeasi tehnologie de remote daca ma vrei ma intrebi ca iti mai zic

| AdrenalinTm a răspuns (pentru claudiaptpr):

In siguranta la ce te referi identitate, faci plati cu cardurile,
cuvantul VIRUS e prea simplu pentru cat de complex se descurca.
sau doar asa sa te feresti de unele chestii.ce vrei tu nu exisa e doar marketingul adica povesti
prin fatpul ca folosesti android.ai observat cand ai instalat aplicatia facebook ai cititi termeni si conditiile? deci practic tu esti de acord ca telefonul sa faca poze sa asculte microfon sa citeasca contacte sa salveze conversatii telefonice etc etc ..cauta la termeni si conditii daca nu crezi deci din moment ce esti de acord happy oti avea orce antivirus plus ca 99 la suta din aplicatiile de pe android fac asta si tu esti de acord

| claudiaptpr a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Mersi de lamurire. Ma refeream la ambele, si ca identitatea mea sa fie in siguranta, si sa pot plati cu cardul in siguranta.Referitor la facebook pe telefon... da, am citit, dar tu chiar crezi ca se si aplica? De ce ar face cei de la facebook una ca asta? de ce ar avea nevoie sa faca poze si sa salveze conversatiile telefonice si etc? Sa nu imi spui de teoria conspiratiei. tongue

| claudiaptpr a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Dar daca folosesc pe telefon una dintre acele aplicatii gen Secret Folder, Secret Gallery... oare facebook mai are acces la ele?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru claudiaptpr):

Eu am dat exemplu o aplicatie renumita dar sa stii ca 99 la suta din aplicatii fac asa ceva fiecare la alt nivell nu conteaza daca e android windows sau ios blackbary

| AdrenalinTm a răspuns (pentru claudiaptpr):

laughingpoti sa folosesti ce secret folder vrei tu pur si simplu dai consimtamantul ca aplicatie sa iti foloseasca telefonul total, asta inseamna si daca telefonul e stins poate face poze asculta convorbiri trimite date, eventual sa ii scoti bateria atunci laughingde ce crezi ca ii zice SMART PHONE? crezi ca aplicatiile ce le rulam noi au nevoie de atata putere?laughingnu dar subaplicatiile au nevoie de putere mare de procesare +aplicatii ce le rulezi tu, deci e nevoie la dublu