| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Sunt canale 4 K și 8K în România? Adică asta înseamnă merita sa iti cumperi un TV 4K 8K!?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt cateva canale 4k pe la digi parca habar nu am
Merita un tv 4k cum zicea si claudiu pentru ca sunt accesibile

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Televizoarele 4k au ajuns suficient de iefitne incat sa zicem ca merita. Daca te uiti pe Netflix, hbo go, etc si conteaza calitatea as zice ca merita. Cele 8k inca sunt scumpe fiind technologie relativ noua pe piata.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru ClaudiuM1997):

De cât timp e rezoluția TV 8K pe piata apărută? Este și cea mai mare nu!?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Da, din ce am vazut pe net in 2012 a aparut primul ecran 8k si in 2019 primul tv pus in vanzare de catre LG.
Dupa mine e exagerat momentan 8k. Adica eu am un smart tv cu rezolutie HD (1366x720) si ma declar multumit. Evident as prefera unul 4k mai mare dar chiar 8k nu are rost.