| Andreidita211 a întrebat:

Sunt compatibile aceste piese de PC?
Sursa nJoy Legion, 80+ Silver, 600W
Placa de baza GIGABYTE B450M DS3H

Procesor AMD Ryzen 7 2700X 3. 7GHz box
Memorie Corsair Vengeance LPX Black 8GB DDR4 3000MHz CL16 Dual Channel.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Încearcă să folosești asta: https://pcpartpicker.com/list/

| JicaContra a răspuns (pentru T0T):

Multumesc, super tare site-ulwinking

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da, sunt,
si sunt foarte bine alese, un mic comentariu as avea la sursa.
nJoy sunt doar asa, la limita bunului simt, nici cea mai rea alegere posibila, insa nici un trend de urmat.
In plus, sunt romanesti (vorba vine, in principiu - asamblate in Romania, electronica nu stiu cine a proiectat-o si de unde provine).

Daca poti, si gasesti, ia o Thermaltake, LEPA, Redragon sau Chieftec.
Nu sunt crema cremelor nici ele, dar sunt putin mai sigure decat nJoy. (despre modelele mai de buget zic aici, in gama HighEnd Chiftec si Thermaltake stau foarte bine, sunt alaturi de numele de mai jos, - folosesc alt OEM pentru electronica).

Sursele de top sunt urmatoarele (+ Thermaltake si Chieftec cum spuneam mai sus):
Corsair, Seasonic, Antec, Cooler Master, beQuiet, Silverstone, Sirtec, EVGA, Gigabyte, NZXT, Cougar (personal totusi nu-mi plac pentru ca modelele mainstream au 2 railuri de 12V).

Ce placa video doresti sa pui?
Din experienta iti spun, fratele meu are 2700X + 2080 Ti si, spre surprinderea mea, ii merg bine jocurile.
Ultimul Call of Duty, 130-140 FPS pe rezolutie 2K, si din cate stiu are totul la maxim.

| Andreidita211 explică (pentru NLS):

Varu placa video am un 750 ti de 2 g

| Andreidita211 explică (pentru NLS):

Dar m-am gandit la sursa asta Sursa Seasonic S12III-650, 80+ Bronze, 650W in loc de njoy ca am inteles si eu ca sunt proaste

| NLS a răspuns (pentru Andreidita211):

Dacă pui sursa aceea, poți pune pe viitor GTX 2060 fără probleme, (chiar și gtx 2070 dacă nu faci OC.)

E păcat sa nu folosești procesorul acela la maxim, începe sa strangi bani pentru o placa video.
Măcar GTX 2060, preferabil 2070.

| Andreidita211 explică (pentru NLS):

Pai mi-am comandat
Placa de baza GIGABYTE B450M DS3H si mai trebuie sa strang bani de sursa, mai eu am 16 ani pe viitor o sa fac imi fac pc-ul meu dar na nu ma joc eu jocuri foarte mari

| Feitan a răspuns:

Da